Citat:
Ursprungligen postat av
Landsaho9
Väldigt glad att se att det inte är tal om några riktiga gränskontroller utan mer stickprov. Så slipper de som flyr krigets Syrien känna att de måste bevisa vilka dom är när dom kommer, säger dom att dom är flyktingar som flytt kriget finns det varken anledning eller oro för att tro annorlunda.
Kan förstå att ni har varit många som varit oroliga under gårdagen, har verkligen rasismen satt klorna i sverige tänkte nog dom flesta? Idag ser vi att det mer handlar om stick prover och det är väldigt glädjande.
tror inte gränser är lösningen.
Nej för tält och utredningstid på 2 år är lösningen?
Lösningen är att politiker i EU borde ha satt press på situationen i mellanöstern och åtminstonde gjort ett försökt till att stoppa dårenskapen där. Nu går egna särintressen och girighet i första hand hos makthavare så de skiter i vilket.
Och våran pajaspolitik gör knappast det bättre här på hemmaplan.