"Sedan september har gränspolisen i Skåne haft 237 personer till sitt förfogande.
Ökningen har lett till en markant skillnad i hur många som avvisas, det skriver Sydsvenskan.
– Ökningen är en direkt följd av att vi ökat kontrollerna, säger Martin Svensson, chef för gränskontrollerna i Skåne, till Sydsvenskan.
/.../
De senaste tre veckorna har polisen direktavvisat runt 25 personer per dag tillbaka till Köpenhamn och Helsingör. Veckorna dessförinnan rörde det sig om högst 13 personer per dag, som minst 7 personer.
Att ökningen är en följd av de skärpta kontrollerna bekräftar Martin Svensson, chef för gränskontrollerna i Skåne.
– Om vi inte varit på plats hade dessa personer tagit sig in i landet och uppehållit sig illegalt i Sverige. Det är så det gått till tidigare veckor, säger han till Sydsvenskan.
Enligt Sydsvenskan så har även antalet asylsökande ökat. De tre senaste veckorna har 31 personer sökt asyl vid gränsen.
Skärpningarna har även lett till att polisen kunnat upptäcka fler brott. De senaste tre veckorna har 21 personer frihetsberövats efter att brottsmisstankar uppstått vid gränskontrollerna.
– Vi hittar både vapen och narkotika när vi kontrollerar fler resenärer. Vi har bland annat hittat flera automatvapen som skulle smugglas in i Sverige, säger Martin Svensson till Sydsvenskan."
https://www.expressen.se/kvallsposten/granskontrollerna-skarptes-nu-avvisas-dubbelt-sa-manga/