"Vilket lejon?" frågas i Zimbabwe.
"'– Vilket lejon?'
Det svarar Prisca Mupfumira, Zimbabwes tillförordnade informationsminister, när han ombes kommentera att det kända lejonet Cecil dödats under en otillåten jakt i landet.
En rättsprocess har i och för sig inletts mot inblandade zimbabwier, men fram till i torsdags hade landets regim inte officiellt uttalat sig om skandalstormen. Historien har funnits i tidningar i Harare, men på undanskymd plats och ofta med utländska medier som källa.
...
– Handlar allt det här om ett dött lejon? Lejon dödas hela tiden i det här landet, säger Tryphina Kaseke, som säljer begagnade kläder på gatorna i Harare.
I Zimbabwe, där 80 procent av befolkningen är arbetslös, ses lejondebatten som ett "i-lands-problem".
– Varför bryr sig amerikanerna mer än oss, frågar sig Joseph Mabuwa, en 33-årig tvåbarnsfar i huvudstaden.
– De säger aldrig något när bybor blir dödade av lejon eller elefanter, tillägger han.
"
http://hbl.fi/nyheter/2015-07-31/764792/vilket-lejon-fragas-i-zimbabwe
Verkar vara en icke-fråga annat än i norr & väst