Citat:
Ursprungligen postat av
Schlesien
Du har inte 0.02-Rapporterat någon sådan tråd. Gör det och vänta någon vecka innan du börjar rasa runt.
Du kan be om återkoppling i Rapporteringsrutan om du funderar över hanteringen av Rapporten.
Du verkar inte inse omfattningen av problemet. Det handlar inte om bara en eller två trådar, som uppenbarligen är helt off topic för underforumet, och som borde ha flyttats för länge sedan - utan det handlar om att moderatorerna underlåter att läsa trådrubrikerna, alternativt att moderatorerna saknar kunskaper i elementär psykologi, och därför inte KAN avgöra vad som har med ämnet psykologi att göra!
De trådstarter jag givit exempel på, kan jag peka ut som självklara att flytta från psykologiforumet - i princip räcker det med att läsa trådrubriken, för att inse att topic för tråden inte har ett skit med psykologi att göra.
EDIT: Jag har nu rapporterat gott och väl ett halvdussin trådstarter för olämpligt forumval - samtliga återfinns på den sista, aktuellaste sidan i psykologiforumet. Skulle jag gå igenom äldre trådstarter, skulle jag antagligen finna flera tiotals irrelevanta trådstarter, kanske ännu fler.
Att åtminstone läsa samtliga nya trådrubriker borde vara ett självklart minimikrav på moderatorerna. Att som du försvara passiviteten med "varsågod rapportera, om du är missnöjd", är enbart patetiskt.