2015-07-23, 16:49
  #13
Medlem
mickis94s avatar
Oavsett om de fick talmannens uppdrag eller ej, så skulle SD givetvis inte gå med på att bilda en regering då de aldrig skulle kunna få igenom sin budget. Även om de fick 49%, så kulle 51% rösta ned dem.
Citera
2015-07-23, 17:38
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mickis94
Oavsett om de fick talmannens uppdrag eller ej, så skulle SD givetvis inte gå med på att bilda en regering då de aldrig skulle kunna få igenom sin budget. Även om de fick 49%, så kulle 51% rösta ned dem.
Det förutsätter dock att de övriga kan enas om en alternativ budget. Något som kan vara en utmaning.
Citera
2015-07-23, 17:43
  #15
Medlem
Grasstomouths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mickis94
Oavsett om de fick talmannens uppdrag eller ej, så skulle SD givetvis inte gå med på att bilda en regering då de aldrig skulle kunna få igenom sin budget. Även om de fick 49%, så kulle 51% rösta ned dem.

Hade de försökt sig på något sådant så hade Rosenbad brunnit ned. Garanterat.
Citera
2015-07-23, 17:45
  #16
Medlem
weltalls avatar
SD och V är inte med i DÖ så de kan rösta som de vill och ingen måste rösta på dem
Citera
2015-07-23, 17:51
  #17
Medlem
Uran233s avatar
Säg att 2018 får SD 49%, det blå blocket 26% och det röda 25%, så gäller enligt DÖ att den blåa budgeten röstas igenom m.h.a det röda blocket. V kommer rösta som S+MP. Aldrig samarbete med SD.
__________________
Senast redigerad av Uran233 2015-07-23 kl. 17:55.
Citera
2015-07-23, 18:21
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gynekologstol
Jag förstår inte hur någon kan tro på 7K när de säger att DÖ skall underlätta för en minoritetsregering att styra Sverige. Hela poängen med DÖ är att underlätta för sjuklövern att styra Sverige och inget annat.

Jag tror dock inte att 7K hade räknat med att den här frågeställningen ens skulle uppstå.

Det spelar ingen roll om DÖ underlättar styrning av Sverige. Om stora samhällsfrågor fortsätter gå åt fel håll så kommer SD fortsätta öka.

Det är inte så olikt när Socialdemokraterna blev Sverige största parti och kunde regera ensamt med egen majoritet.

De löste stora samhällsfrågor och levererade på den tiden. Idag är det bara en samling pajasar som inte hade klarat sig ute i det privata näringslivet.

Idag handlar det om ta makten, och väljarna har man slutat lyssna på.

Det tar lång tid att bygga något. Men det går fort att rasera. Titta bara hur S och M har tappat senaste åren.
Citera
2015-07-23, 18:24
  #19
Moderator
impieteers avatar
DÖ säger ju inget om att det mindre blocket aktivt ska rösta för det större blockets budget, men det är ju en smal sak att justera när det börja närma sig att inget av dem är största block.

När SD blir största parti händer inget särskilt, när SD blir största block kommer de att lägga till i DÖ att det mindre blocket ska rösta för det större blocket. Det gör att SD måste ha en majoritet av mandaten (ca 45 % beroende på vad som hamnar utanför spärren) för att få inflytande.
Citera
2015-07-23, 18:24
  #20
Medlem
jugbandbluess avatar
det är ju drygt 3 år till nästa planlagda riksdagsval så frågeställningen är lite märklig. eller menar ts "hur gäller DÖ om SD blir största parti i någon opinionsundersökning"?
Citera
2015-07-23, 18:26
  #21
Medlem
sinewaves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Uran233
Säg att 2018 får SD 49%, det blå blocket 26% och det röda 25%, så gäller enligt DÖ att den blåa budgeten röstas igenom m.h.a det röda blocket. V kommer rösta som S+MP. Aldrig samarbete med SD.

Ja, rent tekniskt är det givetvis så. Däremot lär det ta hus i helvete om gemene man märker att det är på väg åt det hållet. Om SD börjar ligga på 30% i olika OI (och således är sveriges största parti) bör det vara mer än nog för att göra alldeles för många gruvligt förbannade om tramset fortsätter.
Citera
2015-07-23, 18:34
  #22
Avslutad
Märker man att SD får över 30% och att flera småpartier ser ut att vara påväg ut då bildar man en enhetsfront, ursäkta jag menar att "valtekniskt samarbete", Alliansen kandiderar som ett gemensamt parti och S/Mp/V kandiderar som ett gemensamt parti. Om fortfarande ingen av dessa "valtekniska samarbeten" blir störst så går de ihop och styr i en storkoalition.
Citera
2015-07-23, 18:41
  #23
Medlem
Allahiansen kommer naturligtvis aldrig att rösta på SVaMPen i någon framtida muterad DÖ. Detta skulle väljarna aldrig acceptera. Så i praktiken räcker det att SD blir största block för att tvinga fram ett samarbete med M och kanske KD.

Vi vet ju alla att både M och KD-väljare i väldigt stor utsträckning tycker precis som SD, så det vore inga stora problem. Bara att byta ut AKB och de värsta idioterna i toppen och sedan rocka vidare.
Citera
2015-07-23, 19:02
  #24
Medlem
Gefundenes Fs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Glorfindel
Det räcker inte ens om SD skulle få 49% av mandaten, om DÖ håller i sig, då DÖ-sidn fortfarande har majoritet i kammaren och kan välja att göra vad de vill av den.

Det räcker med 40-45% för Sd att i praktiken dödförklara DÖ, eftersom ganska många procent går förlorade för partier som inte klarar spärren. Och det skulle vara många om Sd får över 40%. Såvida inte dessa partier redan lämnat politiken och givit upp.

Men DÖ kan ju finnas kvar ändå det är ju något de överenskommande partierna själva bestämmer. De måste ju bilda en allians innan valet 2018 annars tar Sd över.

Tänk Batra, Sjöstedet, Ebba Buch, Romson, Lööf, Majoren och Löfven i samma allians, DÖ alliansen. "Kommunistliberala invandringspartiet", det är nästan för komiskt.
__________________
Senast redigerad av Gefundenes F 2015-07-23 kl. 19:04.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in