2015-07-03, 10:06
  #13
Medlem
RadioDDR1s avatar
2050 är kontanter borta sedan länge. Varje svensk har ett chip inopererat som vi betalar med. Via chippet kan staten hålla koll på sina medborgare. Efter ett stort antal terrordåd är befolkningen så rädda att de utan protester gått med på övervakningssamhället. Bilarna är förarlösa. Kina är den nya Supermakten och det är vanligt att svenskarna studerar mandarin. Det är vanligt med rymdresor för privatpersoner. Sverige har runt 14 miljoner invånare och fick i slutet på 2030-talet ta emot väldigt många klimatflyktingar från Södra Europa. Danmark har 2050 seglat upp som det rika landet i Norden efter att ha hittat extrema mängder olja runt Grönland efter att isen smällt. Norges olja är slut sedan länge och efter den stora finanskrisen 2042 är det inte mycket kvar av oljefonden. EU har reducerats till enbart en handelsunion med diverse mindre regioner som smält samman mer, i Sveriges fall Norden + Baltikum. Sverige har 2050 två officiella språk: svenska och engelska.
Citera
2015-07-03, 10:36
  #14
Medlem
Christopher.s avatar
Svårt att säga, jag tror på någon form av militärdiktatur om 35 år.
Citera
2015-07-03, 20:29
  #15
Medlem
BetongNasses avatar
Inte Alls!
Sverige kommer inte finnas längre i varje fall inte i samma form som idag möjligen som en liten reststat runt Stockholm, Svenska Kalifatet.

Frihetskriget är oundvikligt!

Den korrekta frågan är vilka stater kommer att finnas i det område som tidigare benämndes Sverige?
__________________
Senast redigerad av BetongNasse 2015-07-03 kl. 20:32.
Citera
2015-07-03, 20:53
  #16
Medlem
Pope666s avatar
Islam har blivit Sverige största praktiserande religion. Det finns fortfarande fler kristna på pappret men muslimerna blir allt starkare.

Vi har fått en muslimsk statsminister.

Vita män segrereras om de är hetero. Vi har månggifte med utländska. svenska kvinnor som får lyda under en mohammedan.

Svenskar är uppdelade där männen får åka längst bak i bussen.

Sverige blir en lydland till Iran och Turkiet.

Vi skickar stora delar av vårt kapital till dessa länder.

Det finns ingen arbetsrätt kvar längre förutom för några få utvalda.

Judar slipper militärtjänst av de muslimska hetsarna. Det finns några få vita områden kvar där den absoluta överklassen finns. Resten är mångkultur. De vita kvinnorna får jobba som sexslavar och hemhjälp till den rika muslimska överklassen.

De vita männen jobbar med loser jobb och ses som smuts.

Feministiska partier t ex med de numera islamiserade socialdemokraterna och moderaterna berättar om hur den vita mannen förtrycker alla andra.

Sharia lagar råder och man tycker att det är okej att piska vita män då de har förtryckt världen i historien.

De officiella språken är fortfarande svenska men även arabiska.

Riksdagen öppnas med en imam som välsignarr riksdagen o läser lite böner.


Det finns etikpoliser eller andra myndighetspersoner som talar om för folk hur de får se ut. pornografi är förbjudet.
Citera
2015-07-03, 23:03
  #17
Medlem
Det mesta har blivit sämre i landet 2050, men vissa positiva saker har dock skett. Vetenskapliga framsteg har gjorts i andra länder, vilket även gynnar den svenska befolkningen, dock främst överklassen. Bland annat produceras konstgjort kött och proteinmassa på miljövänligt effektivt sätt i fabriker. Köttproduktion på mer konventionellt sätt förekommer fortfarande i liten skala, den verksamheten stöttas bara av religiösa extremistkonservatister.

Ekonomin har gått i okontrollerat spinn flera gånger. Arbetslösheten går ej att mäta eftersom statsapparaten kollapsat, när vi slutade mäta var den 50%. 25% av befolkningen pysslar i fas3, främst med icke värdeökande flumaktiviteter, ersättningen har sänkts till 400 kr/mån. De som bor i landet är inte kapabla att starta företag utan ägnar sej istället åt stöld, massdemonstrationer, stenkastning och ännu värre saker. Svensken är väldigt missnöjd eftersom pengarna och därmed mat, kläder, energi m.m. tog slut redan 2020.

Sverige gjorde genidraget att som första land i världen avskaffa kontanter, vilket nu gör att byteshandel är vanligt. Elektroniska betalsystem och kraftverk har slagits ut då islamistiska terrorgrupper m.fl. extremistgrupper härjar fritt i landet.

Olika grupper krigar innanför landets tidigare gränser för att roffa åt sej av de få rikedomar som finns kvar. Ryssland kontrollerar landets norra del, det har att göra med kriget om nordpolen. Usa hade planer på att helt ta över Sverige och inrättade till och med några militärbaser i Sverige under några år, men packade ihop och lämnade innan 2050 eftersom de betraktade landet som ett värdelöst skräpland.

Grupperingar med så kallade vita infödingar bor i kollektiv ute på landsbygden, de försöker överleva på barkbröd och älgkött. Det är livsfarligt att åka bil genom landet, banditgäng - bl.a. somaliska pirater i 10.000-tal - stoppar bilarna och plundrar hejvilt.

Inrikespolitiskt så är läget instabilt. Ett par militärkupper har gjorts där nationalister försökt styra upp saker och ting. M.a.o. så styr spillror av den gamla svenska armén kaoslandet från Stockholm.
__________________
Senast redigerad av MrNoShow 2015-07-03 kl. 23:07.
Citera
2015-07-03, 23:07
  #18
Medlem
Rifter666s avatar
Konstig fråga. Man lär vara död då. För min del får jorden gått under.
Citera
2015-07-03, 23:32
  #19
Medlem
SD har styrt med egen majoritet i 32 år, Mona Muslim har emigrerat till Syrien och anslutit sig till IS, Erik Ullenhag är inlagd vid psykvården, Fredrik Reinfeldt har tagit självmord, Gudrun Schyman är död, Europa har följt Ungerns exempel och byggt en fet jävla mur för att skydda oss mot fortsatt invällning.
Citera
2015-07-04, 09:05
  #20
Medlem
ValdtaktsSemitens avatar
Hoppas:

Jag hoppas en ny Hitler uppstår. Gärna en grymmare och mer effektiv sådan än den tidigare. Hen bygger gasugnar och läger. Man hör skriken av tusentals zigenare, negrer och araber från skorstenarna och känner lukten av människokött. Semiten med sin långa näsa fördrivs från Europa.

Tror:

En mångkulturell segregerad kloak. Välfärdsstaten där vissa bidrar och många parasiterar klappar till slut ihop. Bortsett från vissa hårt bevakade gated communities så påminner landet av en utbredd variant av hotell paradiset.
Citera
2015-07-04, 09:14
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HeadsOn
SD rular med egen majoritet
alla blattar har skickats hem, ingen blatte släpps in
kriminalitet har sjunkit drastiskt, inga gruppvåldtäkter
svenska skolan åter i PISA-topp
inga fattigpensionärer längre
Sveriges BNP i världstopp
Sverige visar vägen i EU, världen
Det må jag säga var positivt, men mer troligt är att det blir helt spegelvänt.
Men jag hoppas du får rätt.
Citera
2015-07-04, 09:19
  #22
Medlem
forts.

Bostadsköerna i vanliga genomsnittsstäder som Lund, Gävle, Örebro, Uppsala, Umeå har förlängts från dagens 5-10 år till 5.000 år under året 2050. Svenskar som ställer sej i bostadskö får betala en straffavgift (köavgift) på en miljard per år. Svensken tvingas ta ett sms-lån för att betala köavgiften. Alla svenskar som ställer sej i bostadskön skjuts sedan och begravs levande. Dessa förändringar har införts för att regeringen vill statuera exempel och understryka att svenskar inte är välkomna på hyresmarknaden.

Särskilda hyresbostadskontor finns dock i samtliga afrikanska och arabiska länder, där blattar får miljonbidrag och gratis flygbiljett av den svenska staten om de skriver under kontrakt på en svensk hyreslägenhet.
__________________
Senast redigerad av MrNoShow 2015-07-04 kl. 09:25.
Citera
2020-05-12, 19:16
  #23
Medlem
Fabianzzos avatar
Sverige år 2050

Gokväll, efter att varit ute och gått en runda i Malmö idag så mådde man inte så bra.. Det var efter detta tanken slog mig hur fan sverige ska se ut år 2050? Ja, det är år 2020 nu och på fem år har allting gått käpprätt åt helvete! Hur tror du att sverige ser ut år 2050? Kommer Sverige vara ett så kallat ”Kalifat” där Islamism styr eller kommer vi att vara en kommuniststat lik Kuba där staten tar vart enda öre du har, för det ser jävligt illa ut... Tack på förhand
Citera
2020-05-12, 19:34
  #24
Medlem
TupolevTu-144s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fabianzzo
Gokväll, efter att varit ute och gått en runda i Malmö idag så mådde man inte så bra.. Det var efter detta tanken slog mig hur fan sverige ska se ut år 2050? Ja, det är år 2020 nu och på fem år har allting gått käpprätt åt helvete! Hur tror du att sverige ser ut år 2050? Kommer Sverige vara ett så kallat ”Kalifat” där Islamism styr eller kommer vi att vara en kommuniststat lik Kuba där staten tar vart enda öre du har, för det ser jävligt illa ut... Tack på förhand

Islamism är det sista du behöver oroa dig för. Sitter det många islamister i maktställning i västvärlden? Nä, just det.

Faktum är att Islam som något fundamentalistiskt är på väg att lösas upp. Nya generationer har inte koncentrationen eller vördnad att ta till sig religon på det sättet idag.

De terrorliknande Islamorganisationer som finns, finns där för att "powers that be" vill ha dem där som ett element att skapa rädsla och upplösning, samt som proxy.

Det är just "powers that be" som man bör frukta. Alltså internationella bankväldet, deep state, globalismen, jättar till organisationer som FN, EU, WHO.

Allt är en slags kommunistisk nyimperialism där klasskamp är bytt mot demografi-kaos, könskamp(feminism, hbtq) och osynliga (fabulerade) hot(klimathot CO2, pandemier etc).

En Global kontrolstat närmar sig. Dö, eller lev som kontrollerat slavboskap i den mån du får leva över huvudtaget.
__________________
Senast redigerad av TupolevTu-144 2020-05-12 kl. 19:38.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in