I början av året fick jag ett tillskott av pengar privat och funderade på att investera dessa på något sätt. Hade/har ej tid att lägga ner pengarna på ett eget företag (definitivt mer lönsamt än det mesta kan jag tänka mig..). Hittade diverse resurser om ISK-sparande etc och hittade bloggen RikaTillsammans.
Verkade stabil tyckte jag, tydliga instruktioner och bra info. Lade in ~10000 på ett konto på Avanza, en automatisk överföring på 2700:- per månaden sedan dess och skapade en replika av den så kallade "nybörjarportföljen", som ni kan hitta här:
http://www.rikatillsammans.se/2014/07/31/en-bra-portfolj-for-nyborjaren-som-vill-bygga-en-pengamaskin/
Från den punkten jag investerade tills nu så verkar det inte vara ett lyckat beslut. Har sedan dess gått ganska dåligt jämfört med index (OMX Nordic 40) och funderar på att omfördela/tänka om hela beslutet.
Behöver lite åsikter kring detta. Vissa säger att man ska hålla sig borta från Sverige pga liten marknad, är det ett bra beslut?
Och om man vill bli mer aktivt engagerad i det här, finns det bättre vägar att gå?