Citat:
Ursprungligen postat av
pmatt
För tidigt att säga vem som förtjänar titeln; Real har ju ens fått chansen att slå ut dom bästa.
Real har 9 vinster och 22+ i målskillnad medans Atletico bara har 6 vinster och +10 i målskillnad; att Atletico skulle utan tvekan vara värda segern går inte att motivera så här tidigt när de har sett så mycket sämre facit trots att de slått 2 giganter.
Skulle Atletico vinna finalen så skulle jag iaf säga att det är den starkaste CL-prestationen sedan CL startade med tanke på vilka lag man då har slagit på vägen.
atletico har svarat för en kanon säsong och att slå ut både barca och bayern och otroligt imponerade.
Dock minns man ofta inte mkt i efterhand hur vägen till finalen gick till ( om man inte håller på laget såklart och har järnkoll)
som när chelsea eller bayern vann för 5 år sedan, man minns inte om dom "förtjänade" pokalen eller om någon annan hade svårare spelchema och var moralisk vinnare
historien minns bara segraren - kom igen nu Real!!