Citat:
Ursprungligen postat av
sebastian_
Europa league är helt klart det nya svarta. Men jag undrar om det var mer variation i cl förr. Runt millennieskiftet var madrid i final 3 gånger på 5 år och likaså milan några år senare. Vi har faktiskt haft 6 st olika finallag de 3 senaste åren.
tror det stämmer ganska bra. kollade igenom 98-99 och ett par år framöver och det var löjligt många möten mellan olika kombinationer av real, bayern och man united, hade man valt valfri annan tidsperiod senaste 20 åren så hade säkert även milan kunnat kombineras ihop med ett par av dessa (eller andra lag) flertalet gånger. utan att bemödat mig med att hålla räkning så skulle det förvåna mig om det faktiskt är så mycket värre idag egentligen.
går man dock tillbaks ytterligare ett par år tills när det endast var ett, och senare två, lag från toppnationerna så ser det såklart mycket annorlunda ut, men att det skulle vara något nytt fenomen sedan någon gång runt 2011-12 eller 12-13 tror jag inte på.