2015-04-17, 16:31
  #277
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Det gör ont att tänka, eller hur? Visst är det jobbigt att fundera över om veganism är överlägset för ens personliga hälsa och den globala miljön?

Om du äter veganskt ibland, då har du ju redan halva inne. Gör det till en heltidsgrej istället. Du kommer märka skillnad.
Din blotta existens är inte bra för den globala miljön.
Bara ta den apparat du använder för att skriva med här.
Finner alltid ett roande hyckleri, när man drar det till sin ytterhet som du gillar att göra.
Man tycker ju att du borde föregå med ett mycket gott exempel.
Men är det skippar du, utan det är okey att förstöra miljön ibland.
Citera
2015-04-17, 17:22
  #278
Medlem
Jag gillade titeln!

Och undrade lite varför bara köttätare behövde försvara sig mot köttätare-renarnas idioti.

Men visst, världen skulle må bättre av lite mindre kött och framförallt mer krav på uppfödningen. Det finns dock en hel del fördelar för många att äta kött utöver att det faktiskt är gott. Och en viss djurhållning är ett måste och varför tex inte äta oxen när den betat klart.

Både fisk och kött går att äta med gott samvete, men de flesta har inte den rätten.

@EliasAlucard
Citat:
" Så kan man sammanfatta oss veganer och er köttätare. Veganism handlar om plågsam, jobbig men god kunskap, medan köttätande handlar om lycksalig och ondskefull ignorans. Och "damnant" citatet betyder: de fördömer vad de inte förstår. Så är det med er köttätare: ni är iGnoranta iDioter som inte förstår vad det här handlar om, och i er lycksaliga ignorans försvarar ni er sinnessjuka, miljöfientliga, ohälsosamma livsstil med näbbar och klor. Allt handlar såklart om en prisfråga: hade vegetariskt kött à la Quorn och texturerat sojaprotein (sojakött alltså) varit billigare än riktigt kött, då hade ni köpt de vegetariska köttalternativen. Men nu är så inte fallet, och därför äter ni riktigt kött eftersom det är billigare."


Tror du på riktigt på det du skriver? Känns lite som du försöker vara corn-Jesus i en foliesärk.. När jag är fattig blir det mer vego än när jag inte känner mig fattig. Och corn är tristare än kött, även om det går att laga hyfsad mat med det. Gör hellre egna vegetariska färser på bönor mm, godare och bra mycket billigare än corn(för att inte tala om juste kött).

Och miljöfientlig? Vad är värst, ett får som betat klart i sin hage eller dina sojabönor hitfraktade från andra sidan jordklotet?
Äta mycket för att orka gymma?

Hyckleri..
Citera
2015-04-17, 17:32
  #279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Det gör ont att tänka, eller hur? Visst är det jobbigt att fundera över om veganism är överlägset för ens personliga hälsa och den globala miljön?

Om du äter veganskt ibland, då har du ju redan halva inne. Gör det till en heltidsgrej istället. Du kommer märka skillnad.

Varför göra det så komplicerat? Sedan så är veganska rätter mycket svårare att göra goda i jämnförelse med kött i och med att Quorn och soya är så sjukt trist att äta.
Citera
2015-04-17, 17:47
  #280
Medlem
Varulvs avatar
Hur mycket längre lever en vegan då? Jag menar, det låter i princip som att man aldrig är sjuk eller får dödliga sjukdomar av att vara en vegan?
Citera
2015-04-17, 18:21
  #281
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varulv
Hur mycket längre lever en vegan då? Jag menar, det låter i princip som att man aldrig är sjuk eller får dödliga sjukdomar av att vara en vegan?

De lever inte längre än andra.

Och gillade inte hon som nyligen blev 116år svinfötter?
Moderat kosthållning och lätt aktivitet verkar vara nyckeln till långt liv.

De flesta veganer jag känner brukar ofta vara risiga, men det är nog snarare för att de missar annat än just kött.

Hur länge lever en apa? (söker lite snabbt) Verkar inte komma nära människan.
De djuren som blir äldst är väl de som äter as? Men de är väl kanske inte så nära släkt till oss..
Citera
2015-04-17, 18:43
  #282
Medlem
kinesarsles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MySpace
Med andra ord menar du att dietister i elitklubbar har fel? Har själv kontakt med en pga en hårt satsande son. Han förordar väldigt stora mängder kött efter ett 3 timmars pass fys+istträning.
http://www.greatveganathletes.com/bodybuilders
Citera
2015-04-17, 19:23
  #283
Medlem
Jestermedgesters avatar

Jag hade säkert överlevt utan att äta kött, i och med dagens enorma vegetariska utbud. Samtidigt tycker jag också att mänskligheten har blivit så teknologiskt avancerad, att vi borde kunna lyckas sköta djurhållning och slakt på ett hundra gånger bättre sätt. Både när det gäller köttindustri och pälsindustri. Men kött är för jävla gott, min mage vinner kampen över min hjärna gällande min diet.

Dock har jag en fråga, gäller denna tråden endast FETA köttätare? Det verkar endast vara dessa som tråden riktar sig till?

Bacon, nuff said, egentligen. IT'S A HELLUVA DRUG!
Citera
2015-04-17, 20:10
  #284
Medlem
zala's avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kinesarsle
Jag är inte för ett fullständigt köttförbud. Jag anser inte att det är fel i sig att äta kött, men mängden kött i konsumerar är helt enkelt inte hållbar, och djurhållningen har väldigt långt till att kallas etisk.
Ledsen om du redan har svarat på det någon annanstans i tråden men varför är det fel att äta en viss mängd kött men inte en annan?
Citera
2015-04-17, 20:59
  #285
Medlem
Hegamons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sexlaxarienlaksaks
Kunskapen kring protein är oerhört dålig bland köttätare. Vi kan ta jordnötssmör som exempel. 25,6 g/100g. Tysklands starkaste man är vegan, finns kända MMA-fighters som är veganer. Kom ut ur bubblan

Jag vill inte äta jordnötssmör det är dåligt för kolesterolet. Jordnötssmör har en sjuk balans mellan protein och fett.

Jag vill äta fisk och vitt kött som fågel eftersom det är bra för kolesterolet. Nu vet jag inte hur hälsosamt en vegetarisk kost är i förhållande till blodfetter?
Citera
2015-04-17, 21:20
  #286
Medlem
_Monk_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Det finns en hel del bevis på att vi mår betydligt bättre utan kött (och annan animalisk föda, såsom mejeriprodukter framförallt). Jag rekommenderar följande utmärkta dokumentär:

https://en.wikipedia.org/wiki/Forks_over_Knives (officiell hemsida)
https://en.wikipedia.org/wiki/Food,_Inc.

Forks over Knives handlar framförallt om hur raw food veganism gör under och mirakel för ens hälsa, medan Food Inc. handlar mer om hur miljöfientlig och äcklig köttindustrin är. Bägge dokumentärerna är utmärkt pro-vegansk propaganda, och finns på bland annat Piratbukten.

Jag rekommenderar även "Not Milk Man", juden Robert Cohen, som diskuterar de extrema cancerriskerna som mejeriprodukter leder till:

Milk The Deadly Poison WATCH THIS!!!: https://www.youtube.com/watch?v=tYpafipJyDE

Den tråden (framförallt min debatt med Vindhler längre fram i tråden), är ju ett utmärkt exempel på hur korkade köttätare är

Hampaburgare kommer nog bli standard i framtiden:

http://www.hemp-food.eu/wp-content/uploads/2011/03/hemp-burger-hennep-300x300.png

Cannabis är livets växt och industrihampa är biologisk magi!

Vi veganer är speciella också. Vi veganer är den öppensinnade och egensinniga, tänkande minoriteten inom människoarten som sticker ut och går vår egen väg. Ni köttätare är mainstreamidioter som inte kan tänka själva:

“A wise man makes his own decisions; an ignorant man follows public opinion.” ― Chinese proverb

“The only good is knowledge and the only evil is ignorance.” ― Socrates

“Damnant quod non intelligunt.” ― Latin proverb

^^ Så kan man sammanfatta oss veganer och er köttätare. Veganism handlar om plågsam, jobbig men god kunskap, medan köttätande handlar om lycksalig och ondskefull ignorans. Och "damnant" citatet betyder: de fördömer vad de inte förstår. Så är det med er köttätare: ni är iGnoranta iDioter som inte förstår vad det här handlar om, och i er lycksaliga ignorans försvarar ni er sinnessjuka, miljöfientliga, ohälsosamma livsstil med näbbar och klor. Allt handlar såklart om en prisfråga: hade vegetariskt kött à la Quorn och texturerat sojaprotein (sojakött alltså) varit billigare än riktigt kött, då hade ni köpt de vegetariska köttalternativen. Men nu är så inte fallet, och därför äter ni riktigt kött eftersom det är billigare.

Allt det du beskriver är ju positivt. Du vet väl att aspergare har en högre frekvens av fotografiskt minne och tenderar att ha högre intelligens än genomsnittet, va? Nu har jag tyvärr inte asperger själv, men som hardcore nörd delar jag många drag gemensamt med aspergare (alla aspergare är nördar, men alla nördar är inte aspergare).

Usch

http://i1006.photobucket.com/albums/af183/EliasAlucard/Memes/Humans_Are_Frugivores.jpg

Är du elitidrottare eller vad är grejen till att du behöver så mycket protein och kalorier? Ja, jag är medveten om att det dagliga proteinbehovet är cirka 1-2 gram protein per kroppskilo, men ändå, 200 gram protein är rätt mycket!

Hur som helst, för ditt proteinbehov på 200 gram fullvärdigt protein per dag, så räcker det med att du, bokstavligt talat, äter ungefär ett halvt kilo skalade hampafrön samt även får i dig en tablett Mitt Val Sport multivitaminer, om dagen (hampafrön innehåller all näring man behöver, förutom så kallade "spårämnen", alltså vitaminer och mineraler; även om det finns en del sådant också så finns inte alla spårämnen):

http://www.mittval.se/kosttillskott/sport/

Raw Food Shop säljer skalade hampafrön till ett hyfsat pris (den var billigare tidigare, 79 kr per påse, men priset har ökat lite på sistone ser jag, till 116 kr per påse ):

http://www.rawfoodshop.se/hampa-fron-skalade-p-731.html

^^ Näringsinnehållet är följande per 100g:

2524KJ/603kcal
Protein: 34.6 gram
Kolhydrater: 11.6 gram
Fett: 46.6 gram

^^ Alltså, 578 gram skalade hampafrön behöver du för att få i dig 200 gram protein, och sammanlagt blir det exakt, 3485 kalorier, varav 269 gram är fett (riktigt bra fett också!), och endast 67 gram är kolhydrater! Bra va? Skalade hampafrön är den absolut bästa LCHF dieten du kan köra med. Cannabis är ett finare ord för överlägsenhet

Varning för hampavänlig propaganda:

http://i1006.photobucket.com/albums/af183/EliasAlucard/Cannabis/Hemp/Earths_1_Resource.jpg
http://i1006.photobucket.com/albums/af183/EliasAlucard/Cannabis/Hemp/Hemp_Seed-The_Most_Nutritionally_Complete_Food_Source_in_the _World.jpg
http://i1006.photobucket.com/albums/af183/EliasAlucard/Cannabis/Hemp/Hemp_is_a_more_complete_protein_than_egg_whites_to fu_cow_milk.jpg
http://i1006.photobucket.com/albums/af183/EliasAlucard/Cannabis/Hemp/Hemp_and_Brain_Health.png
http://i1006.photobucket.com/albums/af183/EliasAlucard/Cannabis/Hemp/Shelled_hemp_seeds_nutritional_facts.png

^^ Oroa dig inte för den höga fetthalten; det är nästan bara fleromättat fett (den bästa sortens fett), och fullproppat med essentiella fettsyror. Bra skit, med andra ord!

Fan vad kass du är. Jag har varit lakto-ovo vegetarian sedan 2008, och under de senaste två åren eller så, mer eller mindre vegan. Givetvis har det hänt under alla dessa år att man ätit kött och så ibland (gott med kebabtallrik!), men det händer inte så ofta. Skall man vara petig så måste jag väl säga att jag är flexitarian, eftersom det inte har varit 100% köttfritt, men det beror snarare på omständigheter (man blir bjuden på middag någon gång och så vidare). Men utan att överdriva så är min kost kanske 90% eller så, vegansk, och det kan gå månader utan att jag äter något kött eller animaliskt överhuvudtaget.

Fast det hela beror ju på att du inte vet vad du gör när du äter veganskt. Detta är ett vanligt förekommande problem bland er korkade köttätare, som tror att veganism handlar om att bara äta isbergssallad dagarna i ända. Du kan äta precis som vanligt, med skillnaden att du byter ut köttbullar mot veganska sojabullar och/eller quornbullar (som innehåller lite äggvita, alltså ovo-vegetariska), eller hamburgare mot sojaburgare/quornburgare, osv. Mjölk byts bäst ut mot sojamjölk (finns i riktigt goda smaker, såsom Alpro's Oboyersättare; GoGreen hade också en chokladsojamjölk tidigare men har inte sett den på min lokala ICA i evigheter nu).

men ge dig nu....
tycker inte du att det är ganska trångsynt att kalla andra dumma och ovetandes bara för att dom inte tycker som dig? tänk efter lite nu....

haha nej 200 gram protein är inte mycket om man väger 100 pannor, och nej jag är inte fet heller.
och 3500 kcal går åt för att täcka upp för en väldigt aktiv vardag.


nej, jag tänker inte leva på fågelfrön, inte ens lyxfågelfrön
ta och kolla upp biotillgänglighet, läs på lite om det.

nope, jag håller inte med dig om aspbergare, fotografiskt minne i all ära och högre intelligens, men folk med aspbergers har svårt att klara sig bland folk, vilket inte är en fördel, och vissa med aspergers är såpass kontrollerade utav sin åkomma att dom behöver personliga assistanter för att klara vardagen, och sånt folk har definitivt inte en fördel i livet.

nej, när jag testat veganskt och vegetariskt så har jag fått hjälp utav just veganer och vegetarianer.

jag skrev ett inlägg på hur jag uppfattat veganer, du verkade tycka att det var fel uppfattat utav mig men nu skriver du sådär och övertygar mig?
__________________
Senast redigerad av _Monk_ 2015-04-17 kl. 21:24.
Citera
2015-04-17, 23:32
  #287
Medlem
Vaftrudners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KomHitSkaDuFau
J
Att äta kött är nog bland det dummaste man kan göra.

En radikal feminist: "The Vegetarian Myth":

https://www.youtube.com/watch?v=rNON5iNf07o
Citera
2015-04-18, 08:17
  #288
Medlem
StyleWarss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Det gör ont att tänka, eller hur? Visst är det jobbigt att fundera över om veganism är överlägset för ens personliga hälsa och den globala miljön?

Om du äter veganskt ibland, då har du ju redan halva inne. Gör det till en heltidsgrej istället. Du kommer märka skillnad.
Men hur gör du med B12 om du är raw vegan? Utan B12=död efter kognitivt sammanbrott då CNS slutar fungera.

B12 är svårt att hitta, men inte i kött. I kött finns det massor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in