Citat:
Ursprungligen postat av
sherm
Intressant att med det internationella perspektivet på detta. I P1 talade de (minns ej vem) sig om Palestinafrågan som en faktor då Kasselstrand/Hahne ska ha uttalat stöd för en Palestinsk stat på nationalistisk grund, vilket förstås inte ska ha gillats utav den falang i Partiet som hellre ser israeliska än svenska flaggor vaja på partimötena. Ja vad ska man säga, är väl bara att ta fram popcorn.
Det kan nog tänkas komma hur många tänkbara tvister på det här som helst när Expokraterna skall visa sig salongsfähiga för massinvandringsvurmande gammalmedia. "Kan vi skära ned folkutbytespolitiken med "90%" eller "50%?" "Ni bestämmer!".
Etablissemanget är tillräckligt inkompetent för att det här skall få några långt gående effekter i opinionen. Men det blir kul när sedan ett av intelligens och framåtseende vingklippt parti ragglar runt i sitt samhällsbygge där zigenare tigger i folkdräkt och negrer våldtar runt midsommarstången istället. Givetvis med partiets egen väljargrupp i minoritet och med kringskärda intressen.
Men om jag vill minnas rätt så skar det sig tidigt med partiets ledande judiska etnonationalister och israeliska raslagsvurmare efter herrarna skrivit en debattartikel som i sammanhanget är en ståndpunkt som delas av massinvandringsvänliga gammalmedia. Men judar och sabbatsgojer glömmer inte. Fråga bara Tsar Nikolaj.
Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Som många förklarat redan: Kasselstrand och Hahne är fullständigt okända i det breda folklagret.
Knappast med tanke på den exponering dom här turerna har haft i både alternativa medier och vanlig Bonnier-Schibsted kontrollerad press. Bedömare har även reagerat på hur relativt sakligt gammalmedia rapporterat om Stockholmsmötet. Foliehattar skulle nästan kunna tro att man från svenskfientlig press försökt väcka strategisk sympati för dom unga väl medvetna om hur både uteslutningsärende och ogiltigförklarande av årsmötet hägrade runt hörnet.
Just därför ser det lite bisarrt ut att rulla igång en massutrensning inför öppen ridå i hopp om lite snällare artiklar i massinvandringsvänliga medier av hänsyn till sin sjuke partiledare. Snarare påbjuder PK-fiaskot massinvandringsvänliga medier att bekräfta bilden av partiet som det "neo-fascistiska" parti man alltid hävdat. Att det mer liknar Moskvarättegångarna är inte relevant för någon i det fallet.
"Anti-Mises" liknelse av SD som ett misshandlat fruntimmer som stannar i ett dåligt förhållande är klockrent.
Citat:
De som nu läser och hör nyheter ser ju bara hur det är helt logiskt att dessa utesluts. Speciellt när de nu beter sig så pinsamt och gråter ut i media.
Nej, för att gråta i medier är ingenting en riktig Sverigedemokrat ägnar sig åt.
De som läser och hör nyheter läser och hör ett parti som har låtit avisera ett massuteslutningsärende man inte har fullt klart för sig omfattningen av. Man hänvisar till en "utredning" som skall presenteras i "slutet på månaden", dvs när man skramlat ihop tillräckligt mycket indicier och godtycke för att motivera sitt redan på förhand fattade beslut.
Politikerföraktande väljare och etablissemangskritiker/populister fick nog en rejäl törn av att ha lyssnat till Jomshof.