Citat:
Ursprungligen postat av
Audi-cab
Nån snäll som kan sammanfatta tråden - det är så många namn och flera brott som är kopplade till varandra så det är svårt att få grepp om allt, tråden är lite väl lång att läsa igenom. Tack.

Oliver och hans polare blev skjutna i huvudet vid Jaegerdorffsplatsen i Majorna, de satt i bilen vid tillfället, ungefär vid spårvagnshållplatsen, Oliver, har vad jag förstått inte varit känd av polisen sedan tidigare, inget brottsregister och inga gängkopplingar om jag har förstått det rätt, hans polare var dock känd av polis sedans tidigare har jag för mig, tror han var inblandad i en misshandel av en HA medlem bland annat.
Attentatet mot krogen i Biskopsgården skede väl ca 1 månad efter det, 2 GM, 3 personer grips dagen efter i en bil på Såggatan i Majorna, där flera vapen beslagtas, tror dom även hittade fler vapen i en av MGMs lägenhet, den 27-årige mannens, vapnen har väl genom tekniskundersökning bundits till både krogattentatet och mordförsöken på Jaegerdorffsplatsen. En MGM är häktad för båda dåden, en 27-årig dansk medborgare.
Måltavlan på krogen var högst troligen en ledande individ för gänggrupperingen från Södra Biskopsgården, han var en av de avlidna, den andra mannen som dog, Petar, var ostraffad och hade antagligen inget med saken att göra, helt enkelt "collateral damage", tillsammans med alla de andra som skadades.
Förhoppningsvis går det att få fällande domar, då bör det rimligen bli livstid.