2018-03-10, 12:29
  #169
Medlem
mainfurers avatar
Nu har han trampar i klaveret igen
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=91&artikel=6903769

Citat:
Männen häktas på sannolika skäl, den högre misstankegraden. Det misstänkta brottet ska ha skett i Värnamo kommun.

Den ena mannen, som har suttit i en fullmäktigeförsamling i en av länets kommuner, är tidigare dömd för bland annat grovt vapenbrott och har också figurerat i kriminella MC-kretsar.

Han greps i tisdags morse, när polisen slog till mot flera adresser i Värnamo och Gnosjö.

Polisen grep också en man i 20-årsåldern, som är dömd för brott tidigare.

Polisen har tidigare bekräftat för P4 Jönköping att en av de två männen även funnits med i utredningen av skjutningarna i Värnamo det senaste halvåret.
Citera
2018-05-04, 11:04
  #170
Medlem
Analysers avatar
Verkar som att han är en av de inblandade i skottlossningen i Värnamo förra veckan. Sitter häktad tillsammans med 4 andra för misstänkt för mordförsök.

Tre av de andra som är häktade och misstänkta för mordförsök har albanskt ursprung. Känns inte långsökt att dra slutsatsen att detta var en uppgörelse i den undre världen mellan MC Cobra och albaner.

http://blog.zaramis.se/2018/05/01/tidigare-sd-politiker-en-av-de-haktade-for-gangskjutning-i-varnamo/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in