Citat:
Ursprungligen postat av
Stabskapten
Ja, vad är poängen med att hålla på och tramsa på det där viset? Att det finns ryska frivilliga bland separatisterna har varit känt länge. Det enda anmärkningsvärda med det där inslaget är att BBC:s reporter framställer det som någon slags banbrytande nyhet att han har pratat med ett par ryska frivilliga. En brittisk frilansare i Ukraina, Graham W. Philips, var mer än fyra månader före BBC med att göra det:
https://www.youtube.com/watch?v=uDWpDW2kzrM
De ryssar jag har pratat med under mitt besök i Ryssland häromsistenes förnekar inte det faktum att den ryska armén är inne i Ukraina. De påpekade att Ryssland hade rätten att skydda befolkningen. Dessa ryssar var inte väst-vänliga vill jag påpeka så det handlar inte om att jag pratat med pro-amerikaner, snarare tvärtom.
De menar att Putin hävdar motsatsen för att han för ett politiskt spel med väst.
De skrattade åt informationen om att Ryssland hade så kallade "frivilliga" soldater. Det är reguljära soldater enligt dem.
Inte ens ryssarna tror på propagandan men de nyttiga idioterna i Sverige gör det.
Alla bilder på Vkontakte, Facebook och andra sociala medier talar sitt tydliga språk.
Terroristerna har tillgång till S-300, Pantsir S1, T-72or och den senaste tekniken inom den ryska armén. Separatisterna har därtill en luftvärnskapacitet som inte ens den svenska försvarsmakten har eller någonsin kommer att ha.
Allt har man köpt på ICA i Donetsk och Luhansk.
Dessa system som kräver minst ett års utbildning bemannas av "frivilliga" ryssar som konstigt nog har den expertis som krävs. Vilket lustigt sammanträffande!
Jag förväntar mig att USA skickar "frivilliga" soldater till Ukrainas hjälp.
Det är ju tydligen helt okej.
För vi är väl konsekventa?