Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
inkomstkraven borde absolut inte tas bort. Däremot borde man införa kompiskontrakt osv så det blir möjligt att dela på en större lägenhet för kompisar.
Då skulle dagens inkomstkrav kunna behållas utan problem...
Många hyresvärdar godkänner att två personer står på kontraktet, alternativt att man har en medsökande. Då läggs deras inkomster ihop, och kreditupplysning gör på båda. Är det något fel på dessa alternativ, eftersom du vill se "kompiskontrakt" i större utsträckning?
Sedan är det inte ovanligt att man inte klarar av att bo tillsammans med kompisar, sin sambo eller olika inneboende. Därför bör man alltid överväga noga innan man skaffar sig en större lägenhet och delar med någon, eftersom man bör kunna klara av att betala hyran även om man bor ensam.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sverige2025
Risken är att folk hyr kanske nyproduktion och kanske inte ha råd med detta, då måste samhället rycka in , det är inte ok.
Däremot borde få lägga en disposition på säg 6 månads hyror om man t.ex har betalningsanmärkningar eller liknade.
För det första så bör man aldrig hyra något som man inte har råd med. Om man då vill hyra en lägenhet (oavsett om det är nyproduktion eller ej) som egentligen är för dyr, så bör man avstå. Om man redan hyr en för dyr lägenhet så får man titta på andra lösningar. Till exempel ta in en inneboende eller hitta sig en billigare lägenhet.
För det andra så finns det många med betalningsanmärkningar som inte har har mycket pengar sparade (om de har några pengar sparade alls). De kanske inte har den möjligheten att betala till exempel 6 månaders hyra i deposition. De skulle kunna klara av att betala hyran och sedan till exempel leva på existensminimum ändå. Om de hade till exempel 6 månaders deposition i sparade pengar (och sköta ekonomin bättre), så skulle de troligen inte få betalningsanmärkningar i första taget.