Citat:
Ursprungligen postat av
Gusselby
Är inte så säker på att alla män tycker likadant som en vanlig flashbackman. Som verkar väldigt rasistisk, otroligt gammaldags fyrkantig och konservativ. Jag har säkert helt fel. Bra att få sina föreställngar ställda på huvudet och förvånas. Undrar dock hur mina kortklippta vänner kan vara så vad det verkar lyckligt gifta och allmänt omtyckta. Och söta. Några har gillat dem väldigt mycket i alla fall. Bara tur?
Tycker precis som Giffi att det vore intressant att jämföra vad kvinnor tycker med vad män tycker. Jag kan börja med några (uppenbara):
Man: Brad Pitt
Kvinna som jag tycker är söt och sympatisk: Pamela Anderson
Öh, kom inte på några andra just nu.
Grejen med Ellen är väl också att man kan förstå att en utåtriktad tjej som henne, med det drivet, sociala förmågan, boendes på hornstull och dom många kontaktytorna förmodligen haft ungefär 500.000 möjligheter att hitta en man, men att ingen har ansetts bra nog.
Det är väl inget fel, generellt, på pottklippta pojkflickor, felet uppstår när dom har helt skruvade förväntningar i relation till vad dom själva kan leverera.
Jag fattar överhuvudtaget inte varför man tar med en tjej som henne, det kanske finns max tre killar i hela landet som hon skulle tycka var bra nog och som ens skulle fundera på att slå sig i hop med henne. Max tre.
Att hon slank med bevisar bara min hjärtefråga, att medelklass-akademiker, vilket tycks utgöra juryn, har en oförtjänt hög status i samhället som deras kunnande och kompetens inte alls står i relation till.
Naturligtvis skulle man haft med lite vanligt hyggligt folk i panelen också, en raggare från munkfors eller en hårfrisörska från borås hade kunnat bidra med en nykter syn och bromsat upp i alla fall Ellen/Bert och Tina/Mikael omgående. Det ser ju vem som helst på 200meters håll att dom två paren inte ens skulle kunna sitta bredvid varandra i en SL-buss 20 minuter utan att det skulle kännas malplacerat.
Enda utvägen jag ser för Ellen, helt seriöst, är om man gjorde ett nytt format och skickade i väg henne ut på glesbyggden, till en rejäl arbetar-karl, som välkomnade henne med ett par lavetter och sen tvingade henne att stanna på gården och bara utföra traditionellt kvinnogöra i någon månad.
Hon kanske inte skulle bli kvar just i den stugan, men det skulle göra henne gott med lite vidgade vyer och nya insikter. Det skulle inte förvåna mig det minsta om hon också kom på sig själv med lite uppblossade kinder och en förbjuden längtan efter husbonns åderpåle.
Mikael och Tina känns väl lite som Täby möter Jordbro. Det blir nog inte dom allra bekvämaste tillställningarna när släkterna ska mötas och kalajsa. När det gått någon månad är nog Mikael skapligt trött på att stå en halv timme varje morgon med en sån där klibbig rulle och försöka få ordning på kavajen. Jag tror dessutom Tina kommer ha lite svårt att uppskatta mikaels förmodar jag något mer sofistikerade stil och humor, hon och hennes vänner kommer nog bara se honom som "lite stel och tråkig", inget direkt som gör Mikael mer motiverad till att få ro med att sitta ute i förorten bland katter, lådviner och lets dance.
Däremot är ju Emely och Mattias klockrena, men det skiter sig säkert för att Emely inte inser just det. Det finns inget mer irriterande än 7p-brudar som envisas med att själva få 10p-killar.
Nu har jag iofs bara sett avsnitt nr1.