Inte en nämner elefanten i rummet.
SD borde definitivt sända Oscar Sjöstedt på mediaträning. Han är som en blyg viol och det är närmast plågsamt att se hur obekväm han är i debatten.
Vänstern är verkligen ett intresseparti för offentlig sektor och ingenting annat. Hela landet skulle kunna brinna upp i lågor och de hade ändå suttit där och upprepa mantran om undersköterskor. Inse att det bara är en liten del av Sverige och vår ekonomi och att offentlig sektor direkt lever på överskott ifrån den privata sektorn. Så svårt är det inte.
Programledarnas ansvar att vi som ser detta program får invandrarfrågan upp på bordet eftersom 7 partier kommer att hålla ihop och tysta ner den som vanligt. Speciellt efter FR s utspel igår.
Fullständigt genomusla programledare !
för mycket "jag tror.." av Sverigedemokraten tyvärr. Han är alldeles för otydlig, att säga "jag vet inte" uppfattar förmodligen väljarna som negativt - oavsett i vilket sammanhang.
Man kan ju ana (eller åtminstone förvänta sig) att de flesta som följer debatterna åtminstone vet grundläggande politisk teori. Varför ha sandlådenivå för mellanstadieungar vecka efter vecka?