Citat:
Ursprungligen postat av
hulkenhogan
Okej,tack för tipsen! Men kan jag våtslipa huven redan imorgon eller måste jag vänta 30 dagar? Två frågor till, tänkte tvätta av bilen med högtryckstvätt imorgon,kan jag köra högtryckstvätt på huven med? Och funderade idag på om man måste köra klarlack med,men lackade ju med blanksvart så då behöver msn väl inte det?
Egentligen ska man inte på något sätt bearbeta eller tvätta någon nylackad yta, men framförallt inte en yta som är målad med en-komponent färg. Alltså "vanlig" sprayburk eller penselfärg, som du använt.
I två-komponentfärgen (som billackeringen använder) är den ena av dom två komponenterna just "härdare" som efter ihopblandning skapar en reaktion som gör att färgen härdar ganska snabbt.
I en-komponentfärgen saknas härdaren, i stället sker reaktionen (härdningen) genom att färgen får kontakt med syret, luften, denna process går avsevärt mycket långsammare.
Om du tex målar ett element hemma kan du ofta göra ett märke med nageln i färgen efter flera veckor, men när det gått några månader är färgen hård som vilken billack som helst.
Nu kommer du säkert få mängder med inlägg som säger att det går att slipa efter en, två, tre dagar och man har väl själv också varit där och kladdat efter bara någon dag men inte sällan har man stått där med ett sandpapper "kletigt" av färg och i ivern sett till att man fått börja om från noll.
Sen beror det ju lite på hur stor yta och mycket färg som ska härda. Men en hel motorhuv skulle jag helt klart vänta med.
Väntar du dina 30 dagar då vet du att färgen hård och det blir bara slipdamm i pappret.
Att du inte ska låta huven stå hela smäll-varma dagen i solen är för att du då skyndar på processen för mycket och kan få krackeleringar. Liknade resultatet av att ha målat ett för kallt föremål.
Jag tror inte du behöver klarlack. Ock du ska definitivt inte klarlacka innan du våtslipat, för i så fall förseglar du bara "flammigheten".