Citat:
Ursprungligen postat av
FlickanMicka
Att hans företag sköts lagligt vet jag säkert, men jag tänker att han kanske ändå sysslar med annat vid sidan om. För han får ju ca 85000/månad, sen skatt på det. Får det inte att gå ihop med allt han äger och köper.
Det spelar egentligen inte mig någon roll så länge min syster inte råkar illa ut pga vad han gör. Blev mest lite skärrad över att han har vapen i deras lägenhet, och att jag trodde kriminella brukade ge sig på familjen vid bråk. Och såklart vill man ju veta vad folk i ens närhet sysslar med.
Det är inget som säger att han går plus varje månad. Han kan ha ärvt mkt pengar som han nu bränner, eller kanske han håller på med aktier och det går bra t.ex. En miljon om året är grymt mkt pengar och har han inga lån kan han lätt bränna 45 000 i månaden på skit. Sen kanske hans mamma betalat för hans bilar.
De flesta kriminella är det för att det ger snabba pengar, de vill ha en viss livsstil och vet inget annat sätt att få det som de vill ha. Att ge sig på sin familj/flickvän har inget med yrkeskriminalitet att göra. Ytterst sällan flickvänner/fruar råkar illa ut direkt av kriminaliteten, men däremot kan de råka illa ut indirekt. Dvs polisen tar honom och de får leva med skammen. Det enda du ska fråga din syster är om hon är villig att leva med den möjligheten. Om hon kan tänka sig skaffa barn på den grunden. Om svaret är nej måste hon lösa situationen antingen genom att han blir legit, eller att hon dumpar honom.