Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Goddag yxskaft har aldrig känts mer motiverat. Har du grav astigmatism eftersom du riktar din kommentar till mig angående något jag överhuvudtaget inte berört. Diskussionen handlar bara om skriftspråk.
Förlåt om jag gick på en öm tå? Jag trodde du både var expert på skriftspråk och det talade språket?
Jag vet ju att du är lite duttig HerrGickhan...
Bra att du säger det redan från början, för jag är ganska säker på min sak när det gäller muntliga svenska traditioner!
Till skillnad från dig HerrGickhan har jag bott hos människor där vittra och smofolket varit en del av livet. Det gör en stor skillnad emot dig som bara försöker framställa det som korkade människor.
Givetvis vet jag att småfolk förmodligen inte existerar...Men på de platser som jag besökt .. faktiskt några mil ute i skogen där inga gatljus finns. Då är det kanske lätt att fantasin går i gång!