Citat:
Ursprungligen postat av
Xelious
Läst det här dp? om hur Putin och maffian I Kreml mer eller mindre tvingar ryska företag att sälja de få värdefulla dollar de har? Råder full panik i Kreml!
http://www.di.se/artiklar/2015/8/24/ryska-kravet-salj-utlandsk-valuta/
Ytterligare ett steg mot planekonomi och Sovjetunionen.
Yokusdomen var ju på 50 miljarder dollar och sen var det två till i en annan domstol. Frankrike och Holland har tydligen börjat beslagta rysk statlig egendom för att betala den domen. Frågan är om Frankrike har betalat tillbaka pengarna för fartygen eller om även de pengarna kommer att gå till skadeståndet.
Ovanpå det kom ju Greenpeace domen med mera utgifter idag
Lägger man på det här ovanpå så tyder det på att det går utför ännu fortare än vad som har varit känt. Det förklarar också den Ryska truppuppbyggnaden i Ukraina.
Antingen tänker man sig att göra en "Nordkorea" dvs hota sig till bistånd eller så finns det risk för en större invasion. Man brukar ju säga att en invasion ofta rör sig om väpnat rån i stor skala (se tex kuwait) och Ryssland verkar ha i det närmaste slut på pengar.
Problemet är att det riskerar att hota Kinas livsmedelsleveranser från Ukraina och att reta den enda vän de har i världen med någon chans att påverka är inte smart