2014-03-02, 01:25
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sius
Att alla de media/invandrinskritiska sidorna tillsammans med statliga SVT, SR, statstödda SvD etc använde Disqus kan inte ha vara en tillfällighet. Det gick ju att spåra en användares kommentering tvärs över. Jag tror researchgruppen förstörde mycket för det upplägget. SR hade ju ett eget system men valde Disqus t.ex i samband med att de fick många kritiska kommentarer. Fria tider och avpixlat har fortfarande Disqus och datan skickas direkt till en server i usa. Helt otroligt. Ingen självbevarelsedrift alls.


Intressant. Har inte tänkt på det på det sättet. Själv har jag funderat på varför Disqus inte stämde Bonniers under kalifornisk lag. Bonniers finansierade Expo-nätverket att hacka och lämna ut disqusanvändare. Bonniers/Exprssen har brutit Disqus användaravtal - Sådan verksamhet är ju oerhört menlig för Disqus som företag. Bonniers har en stor verksamhet i USA (www.bonniersinc.com) och det är ju faktiskt kalifornisk lag som gäller i det här fallet. Inte svensk.

Expo-nätverket (Piscatus, Researchgruppen, Expo och Seppuku) har ju öppet erbjudit hackare 50 000 för att komma över FB användarregister. Detta tror jag bara är en skenmanöver. FB är redan hackat av denna grupp är min teori.
__________________
Senast redigerad av Kulturmarxist 2014-03-02 kl. 01:28.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in