Citat:
. En 15 år gammal dagbok kan bidra till att den mordmisstänkte 51-årige Malmöbon åtalas för mordet på sin 38-åriga före detta flickvän.
- Dagboken ingår i polisutredningen, bekräftar en person med insyn i förundersökningen mot mannen.
Citat:
3 december 1998
ex-flickvännen Mördad i Malmö
Cirka klockan 03.00 på morgonen den 3 december 1998 på Docentgatan i Malmö.
Offret är en 38-årig före detta flickvän.
51-åringen misstänks ha dränkt in henne i bensin och ha tänt på innan han lämnade lägenheten.
2 april 2012
Hällde bensin i brevinkastet
Cirka klockan 02.30 den 2 april 2012 i Borås.
Offret är en kvinna som haft en relation till den 51-årige mannen.
Han misstänks hällt in bensin genom brevlådan till kvinnans lägenhet. Dörren eldhärjades och stora lågor slog upp inne i hallen. Ingen omkom.
20 juli 2013
Brandattentat mot kvinna
Klockan 02.20 den 20 juli i Hisings-Backa
Offret är en kvinna som haft en relation till mannen.
Brandkåren fick larm om en lägenhetsbrand. Kvinnan väcktes av att brandmän bankade på hennes dörr. 51-åringen misstänks ha hällt bensin genom hennes brevlåda som han försökt antända med en papperstuss.
Citat:
51-åringen har nu förhörts två gånger. Första gången direkt efter att han hämtades i förrgår eftermiddag av polis och andra gången i går.
- Han är irriterad över att polisen håller på på det här viset. Polisen har tidigare utrett det här och min klient förnekar då som nu brott, säger Magnus Lundh som är mannens försvarsadvokat.
http://www.expressen.se/kvp/polisen-tror-dagbok-kan-losa-mordgatan/