Citat:
Ursprungligen postat av
jonisn99
Allergiläkemedel på recept eller inte spelar inte så stor roll, allt som är bra är receptfritt och skiljer doseringen så kan man ju som du gör dubbla denna.
Däremot så verkar du ha en taskigt behandlad astma. Det brukar både förvärra och göra allergisymptomen mera frekventa. Har man haft en dålig behandling under längre tid så är det inte säkert att inhalationskortison (Pulmicort etc.) biter heller, även om man går upp i dos.
Jag hade gjort följande om du sökt hos mig (lungklinik)
Pricktest (eller RAST-tester, i första hand luftvägspanel)
Spirometri med reversibilitetstest (lungfunktionstest för andningsvolymer)
Kortisonprovokation med tablettbehandling i tre veckor följt av ny spirometri.
Kombinationsbehandling med långverkande luftrörsvidgande och kortison (ex.v Symbicort)
Komplettera behandlingen med Montelukast (Singulair). Tablettbehandling vid allergisk astma
Kompletterat lokalbehandling mot de allergiska besvären vid behov. Förutom tabletter även kortisoninhalation för näsa samt ev. ögondroppar.
Ovanstående är ändå ganska basal handläggning och behandling av allergisk astma när besvären är mera uttalade och då behandlingen inte riktigt biter. Skall inte vara något problem att göra på en vårdcentral. Majoriteten kommer att bli symptomfria med det upplägget. Hittar man sen några specifika saker man är allergisk mot kan man rensa upp i närmiljön och komma en bit till.
På specialistnivå finns det litet ytterligare saker man kan göra men det brukar oftast inte behövas.
Tack för ett jättebra svar!
Enda gången som jag märker av problem med mina luftvägar, är när jag exponeras för de saker jag är överkänslig eller allergisk mot, (vissa) päldsjur, stora mängder damm/kvalster, tobaksrök, avgaser, och av dessa är det bara pälsdjuren som verkligen är ett problem för mig.
Jag gjorde ett IgE-test som visade allergi mot katter och hundar enbart, men det var ett par år sedan. Dessutom skiljer det så mycket mellan individer att jag inte kan förutse om jag kommer bli dålig eller ej, ibland kan jag känna av att en person har katter hemma bara av att sitta i samma bil som denne, ibland kan jag sova i katthåriga sängar utan att märka mer än en hint av klåda i näsan.
Så reaktionerna skiljer sig väldigt, och även om jag oftast undviker att vara hemma hos pälsdjursägare så långt det går brukar det bli några gånger per år då jag ändå misslyckas i mina föresatser..
Enligt de läkare jag träffat brukar astma komma i attacker som sedan går över, men för mig kommer det gradvis, och blir helt enkelt värre tills jag avlägsnar mig från allergenerna. Då går besvären sakta ner igen. Har det hunnit bli riktigt illa så kan det ta ett par dagar innan jag är helt återställd.
Till vardags är jag besvärsfri och har normala PEF-värden, så de allmänläkare jag träffat har sagt att jag inte kan ha kronisk astma. Jag har inga besvär med luftvägarna vid förkylningar heller, utan enbart vid exponering av de saker jag är allergisk/överkänslig mot.
Ska det verkligen behövas daglig behandling för att slippa ett fåtal episoder/år?
Kanske just av detta skäl känns det inte som att jag blivit tagen på allvar när jag sökt, allting verkar normalt då. Men jag kanske ska fortsätta krångla i så fall!