Citat:
Ursprungligen postat av
Ezel
Här verkar vara flera personer som lägger ner ovanligt mycket tid på att stödja ett ställe (åka omvägar för att käka) enbart för att de insinuerat att Zigenare stjäl.
Hur orkar ni ha sån entusiasm i er rasism?
Herregud. Känner du inte till att forumets rassar är mer inkompetenta och lögnaktiga än den mest tjuvaktigaste Zigenaren? Det är bara massa snack och inget annat.
Citat:
Ursprungligen postat av
Cornholio.
Zigenarsoppa är precis lika rasistiskt som det ogräddade bakverket negerboll. I detta land har vi ingenting viktigare att debattera än kinapuffar och pepparkakor. Svenskfientlighet existerar icke i landet, det är invandrarna vi skall tycka synd om.
Har du inte läst tråden byfåne?
Det är tillägget om att alla ingredienser är stulna som är problemet.
Citat:
Ursprungligen postat av
epost72
Metro”Zigenarsoppan” kan bli fall för DO
– Annonser eller menyer omfattas i sig inte av diskrimineringslagen. Däremot kan det vara ett bevis för att det förekommer diskriminering, säger Holfve.
Har väldigt svårt att se hur DO skall kunna angripa detta nu i efterhand eftersom det förefaller saknas uppgifter om att någon Zigenare har ätit där.