Citat:
Ursprungligen postat av
Cinnabar
Ja, detta är sannerligen frågan, men det handlar om män också, inte att förglömma. Och vuxna barn.
En sak tror jag dock att du har fel i. Narcissister brukar inte använda annat våld än det psykiska, det är först vid uppbrott det blir fysiskt angrepp. Dessa människor är också trevliga och sympatiska, tills de blir, eller känner sig kränkta. Viktigt att påpeka är att det faktiskt kan ligga riktiga kränkningar bakom en narcissistisk hämnd, men att de agerar och reagerar något mer vettvilligt än andra människor.
Vad man kan göra är i alla fall att se till att barn har tillgång till båda sina föräldrar (ja, det är som att svära i kyrkan i denna tråd), men barn som tappar en förälder mår som regel sämre. Alltså måste par som skiljer sig se till att den ena inte förfördelas, möjligen ska en domstol sätta upp villkoren. Kanske kan utomstående insyn hjälpa människor mot att någon försöker hitta på egna regler som är orättvisa och orättfärdiga? Detta lär dock vara en dyr reform, eller?
När man säger att barn ska ha tillgång till båda föräldrarna generaliserar man, för att det är bäst i de flesta fall, och för att det är så de flesta separerade ordnar saker, och vill ha det.
Men människor är individer och har inte samma förutsättningar vid en separation. Detta fall visar med all tydlighet, att det finns fall som måste utredas av de som har kompetens på området. Kanske PBU?
Det fanns varningsklockor som vi vet om, som hans tidigare hot och konstiga förbud för barnen att träffas. Det fanns säkert mer som inte avslöjats ännu. Andra fall som inte följer mallen är där kvinnor måste gömma sig, för det finns ingen hjälp att få. En del kvinnor med möjlighet att komma undan, jagas utanför Sveriges gränser.
Det jag vet, är att de som anmäler en trevlig karl med personlighetsstörningar blir inte trodd. Min tanke är att en polis eller socialassistent inte har utbildning och kompetens att avgöra eller se vad som pågår. Det enklaste blir att anklaga kvinnan för umgängessabotage och tillvita henne egenskaper, som hon inte har.
Pappor och manliga förebilder är på modet i våra tider, som en lösning på alla problem. Antagligen för att det är politiskt gångbart, och kostar inte statskassan pengar. Det presumeras så mycket, och den åsikten som är på modet bestämmer hur barn ska växa upp. Historiskt sett har män varit frånvarande, och konstigt nog så var barnen skötsamma, och pojkarna blev män.