2014-05-08, 23:59
  #1189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BadWerdz
Kanske är de inte nazister, kanske är de hinduer som missat 80 år av västerländsk historia. Eller så är äpplen just äpplen och nationalsocialister och fascister kommer i många skepnader och former.

Ringer Jackie Arklöf någon klocka? Hur förklarar du egentligen Gyllene Gryningen? Tom du som är en notorisk lögnare borde kunna erkänna att det finns gott om nassegrupper som inte riktigt passar in i blond/blögd arier facket.

Går man klädd med nazisymboler på offentlig plats så spelar det ingen roll om man så är en jävla rabbi, då får man hantera att man riskerar däng. Speciellt om SvP är och härjar 100m bort.

Alla fattar att RF inte på förhand kunde veta till 100% att detta handlade om nassar. Det tog dem åtta dagar att få fram övertygande bevis. Men de har presenterat bevis, som jag vill minnas att du i månader påstod var photoshoppade. Nu är det bevisat att de är äkta, då är det plötsligt gruppen som är fake. När du även fick det nedtryckt i halsen försöker du dra någon parallell till svensk supporterkultur.
Att RF och nazis går på box tillsammans är pinsamt, men det fungerar för att svensk firmakultur är helt opolitisk. Firman vi diskuterar här är inte det. Den accepterar inga rödingar, för den är inte opolitisk, den är högervriden. Högervriden innebär inte att det är motsvarigheten till Moderaterna som tar sig en box 20 mot 20, det innebär inte att det är några liberaler som står med anti-antifa skyltar. Det innebär att de är nassar, vilket du mycket väl vet. Du vill bara så jävla gärna att dina lögner ska vara sanna så du ältar dem tills du tror dem själv.

Sluta nu tjafsa så inte husse kommer och drar i kopplet som han gjorde kring ditt lilla kärleksbrev om SvP.
1) Jag ältade inte det där om photoshop, jag är ingen expert på bildredigering och kan som mest ha påtalat en gång att vissa som verkade mer insatta menade att bilden var photoshoppad.
2) "Alla fattar att RF inte på förhand kunde veta till 100% att detta handlade om nassar." - Precis, man drog en gissning vilket de flesta ser som oansvarigt och förkastligt.
3) Att en grupp är högervriden innebär inte att den är rasistisk. Om du bryter dig in på en skola och snattar en historiebok och bläddrar lite i den så kanske du fattar att många östeuropeiska folk har rätt så goda skäl till att hata kommunister, det gör inte nödvändigtvis dessa folkliga "högerhuliganer" till rasister, fascister eller "nazister" (finns säkert dem som är det, men knappast alla är det).
4) Att man är med i en grupp som är lite "högervriden" innebär inte att man är högervriden själv, fotboll handlar primärt om fotboll och att man är med i en viss ultrasgrupp handlar förmodligen mer om klubb och umgänge än om politiska åsikter.

Summa summarum: RF spöade två personer för att de befann sig på fel plats och en av dem hade en döskalle på tröjan. Istället för att erkänna misstaget insisterar RF efter lite betänketid på att våldet visst eventuellt kanske var befogat för personen hade kanske lite dumma åsikter.

Jag förstår att du blir både arg och ledsen när folk påtalar dessa självklarheter, men jag skiter faktiskt i dina känslor.

Vill du att jag ska köpa att North Brigade verkligen är fascister så tycker jag att du får presentera mer info än att "svenska antifascister vill tro det och utländska antifascister säger att det är så". Länka mer bilder, förstahandskällor, politiska kopplingar till nationalistiska organisationer osv. Gör du det och infon pekar åt det håll du vill så erkänner jag absolut att RF chansade rätt. Tills vidare anser jag att de chansade och att personerna inte nödvändigtvis var "fascister" (speciellt inte farsan som inte hade en sån tröja på sig).

Väldigt bra inlägg som visar att det inte bevisar ett skit att några huliganer stod och viftade med högerarmen på ett gruppfoto:
Citat:
Ursprungligen postat av icemachine
Så Firman Boys är också ett nazidrägg eller?

http://3.bp.blogspot.com/-63agd4bD9UY/UWa72qC6SJI/AAAAAAAAE28/L3KOaoXpvxM/s1600/8583_10151388080539912_1358209165_n.jpg
http://oi39.tinypic.com/25p07bk.jpg
http://17124solna.svartgul.se/files/2013/04/AIK_9657.jpg

Lär dig skillnad på vad provokation och vad ultraskulturen innebär.
Citera
2014-05-09, 00:06
  #1190
Medlem
apedaps avatar
Näe fan, ett gäng testosteronfyllda killar i bombarjacka och skidmask som viftar med högerarmen är knappast nazister.
Citera
2014-05-09, 00:35
  #1191
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av apedap
Näe fan, ett gäng testosteronfyllda killar i bombarjacka och skidmask som viftar med högerarmen är knappast nazister.
Om du syftar på Firman Boys-bilderna:
Citat:
Den orangea färgen som genom åren har kommit att förknippas med Firman Boys är hämtad från en del Sydeuropeiska länder där det alltid varit populärt att vända ut och in på bomberjackorna i samband med vissa våldsamheter. Den trenden tog det unga FB till Sverige i början av 1990-talet när även bomberjackan hade sin storhetstid och fler än en gång lystes kvällshimmelen upp av det orangea tyget när grabbarna gick till attack. Senare kom också den orangea färgen att användas på diverse olika officiella FB-souvenirer och banderoller.
http://www.sverigescenen.com/historia.html

Det kan hända att bomberjackorna drogs in i firmakulturen av skinnskallar eller liknande, men sedan blev det uppenbarligen en del av firmakulturen som i sin tur i stort är opolitisk.
Citera
2014-05-09, 07:22
  #1192
Medlem
PsychoRastaSkinheds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kofotleif
Det är ganska vanligt att folk heilar på t.ex gruppbilder även i sverige utan att de för den delen är nazi. De gör det för att provocera.

Citat:
Ursprungligen postat av laerande
Jag har sett en vänsterextremist heila en gång, gör det att denna person är nazist?

För övrigt finns det ju många olika politiska åskådningar inom ultrasgrupper, om det finns en nazist med på gruppbilden som då heilar - betyder det att alla i den gruppen är nazister? Från RF fup:en kan vi utläsa att RF vevar tillsammans med nazister som är med i samma huligangrupp. Är då RF nazister?

Antingen kommer man med mer bevis, eller så är förtroendet helt förlorat hos AFA/RF. Trodde mer om dessa rörelser, men tydligen består de av inkompetent medelklass. Jävligt pinsamt, faktiskt.

Citat:
Ursprungligen postat av Gubbe242
Jag har varit på hockeymatcher där mitt lags fans har heilat, gör det mig till nazist? Sluta lek Judge Dredd.

Fast slår man ihop alla faktorer med bilderna så är det rätt så uppenbart vart snubbarna har för politisk ställning. Ser inte ut som provokatörer i detta fallet.

Citat:
Ursprungligen postat av M.Saxlind
Seriöst. Nu är ni ju fan pinsamma. Rödingar har fan ett överneurotiskt förhållande till "rasism" och "nazism". Jag har sett bilder på Facebook på fotbollssamlingar där svartskallar står och heilar tillsammans med massa opolitiska huliganer och enstaka nationella (det förkommer säkert även i sammanhang där det inte finns några nationella med i bilden). Andra tar inte det där med heilande på lika stort allvar som er rödingar. De gillar kanske att göra det som en provokativ grej.

Men visst, om RF vill fokusera på att spöa såna här typer tänker jag inte klaga:

http://fc03.deviantart.net/fs71/f/2012/147/9/f/a_true_nazi_nigger_warrior_by_supernazinigger-d51aw1t.jpg
http://valeriu.pinzaru.ro/wp-content/uploads/2010/06/nazi-NIGGER.jpg

Solklara fascister, pang på bara!

Självklart finns det provokatörer men med tanke på de bilderna som finns ute på North Brigade så utesluter jag det.

Sedan angående de svarta så kan de lika gärna vara provokatörer eller nassar. Jackie Arklöv är ju annars ett känt exempel som visar att alla nassar inte behöver vara vita.

Sedan har du ju även den klassiska bilden på hindun där hakkorset har en helt annan betydelse för honom än nazism.

Citat:
Ursprungligen postat av icemachine
Bildbevis tack! Annars så existera den inte arbetarjävel.

Här har du en samling bilder:
https://www.socialism.nu/showpost.php?p=282365&postcount=971

Citat:
Ursprungligen postat av icemachine
Så Firman Boys är också ett nazidrägg eller?

http://3.bp.blogspot.com/-63agd4bD9UY/UWa72qC6SJI/AAAAAAAAE28/L3KOaoXpvxM/s1600/8583_10151388080539912_1358209165_n.jpg
http://oi39.tinypic.com/25p07bk.jpg
http://17124solna.svartgul.se/files/2013/04/AIK_9657.jpg

Lär dig skillnad på vad provokation och vad ultraskulturen innebär.

Har inte koll på de snubbarna men det finns säkert både nassar och provokatörer bland dem. För övrigt intar väl dock Firman boys en opolitisk ställning? Känner ju även till ett antal antifascister bland dem.
Citera
2014-05-21, 18:47
  #1193
Medlem
Nån som har bild på Andreas Nilsson?
Citera
2014-05-21, 18:54
  #1194
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av moonshine88
Nån som har bild på Andreas Nilsson?


Finns en bild i realistens artikel:
https://www.realisten.se/2014/05/21/fangelsestraff-for-flera-i-revolutionara-fronten/
Citera
2014-05-21, 22:22
  #1195
Medlem
slarvers avatar
Slayer får passa sig om RF tittar förbi.
http://s27.postimg.org/l11hk4ppv/10356651_10152052923721615_1683383283_n.jpg
Citera
2014-07-24, 13:11
  #1196
Medlem
Synesiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PsychoRastaSkinhed
Här har du en samling bilder:
https://www.socialism.nu/showpost.php?p=282365&postcount=971

Lite bumpning här... Men har du tittat på bilderna själv?

Det finns en person på en bild som "heilar"... och detta görs med hans vänsterarm.

Citera
2014-10-30, 15:42
  #1197
Medlem
Nån som har fup eller domen?
Citera
2020-04-30, 18:04
  #1198
Medlem
Bump!

Denna video har tagits bort från hela internet verkar det som. Alla länkar som postats i tråden och andra som jag själv hittat är döda/filmen borttagen.

Någon som sitter på den och kan ladda upp? Antingen till en videotjänst eller som en nedladdningsbar fil.
Citera
2020-05-07, 23:22
  #1199
Medlem
Kom igen nu. Ingen som har den?
Citera
2021-07-23, 09:23
  #1200
Medlem
Federgays avatar
Är det någon som faktiskt innehar förundersökningsprotokollet för detta fall? Det ska vara målsnr B 16957-13.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in