Citat:
Ursprungligen postat av
Oskar.
Naturligtvis finns rasism och naturligtvis ska den uppmärksammas och tas itu med, det kan väl inte vara så konstigt? Jag kan också irriteras över att det finns en väldigt märkligt rapportering kring frågor, som om alla fördomar är tagna ur tomma intet. Så är det självklart inte. Att rapportera om faktiska förehavanden är inte rasism, även om det handlar om personer med annan etnisk bakgrund än Sverige. Att däremot helt förneka närvaron av rasism bara för att media tycks ta det lite för långt är bara naivt.
Grattis till en sund mittenplats i spektrumet av åsikter i frågan.
Många har varit där, men radikaliserats genom att media och politiker kört sin nationsöverskridande agenda för att alienera de som inte helhjärtat tar ställning för Den Goda Sidan.
Den Onda Sidan reagerar, inte alltid med ett genomtänkt beslut grundat på personliga värderingar, men som en adrenalininducerad insikt att Om cancern ska botas måste det ondskefulla cellgiftet tas till.
Liknande motiveringar har vi sett vid extrema aktioner av landsledare: Hiroshima...Nagasaki...Dresden...
Det är tyvärr ett naturligt mänskligt beteende att trampa på medmänniskor och att reagera extremt när man blir trampad på.
We shall overcome!