2013-08-12, 22:48
  #685
Medlem
BubbleRabbits avatar
Det är väl inte den första gången vänstern använder sig av kriminellt agerande för att tysta sina meningsmotståndare. Men jag har väldigt svårt att tro JH skulle vara så enormt obegåvad att han använt sitt eget namn i syftet att ta kontakt med ett team som kan utföra detta i den omfattningen som är beskriven.

En liten avstickare som jag är nyfiken på, är att varför AP och Exponerat krigar emot varandra, de står väl på samma sida när allt kommer omkring. Eller är det lite pittmätning där som är orsaken bakom det hela? Var förhåller sig Fria Tider sig då i detta nätdrama osv?
Citera
2013-08-12, 22:48
  #686
Medlem
Lite okunnig på datorer.. men kan inte AP styra vidare DOS attacken mot någon svenskfientlig sajt?
Citera
2013-08-12, 22:48
  #687
Awaiting Email Confirmation
Citat:
Ursprungligen postat av dumboear
Ärligt talat tror jag inte det gör ett dugg skillnad att tysta avpixlat, om något så är det snarare till hjälp för avpixlat.

För deras åsikter försvinner inte bara genom att man tystar sidan.

Det är både ett demokratiproblem och ett yttrandefrihetsproblem vad som händer, och det öppnar naturligvis dörren till vedergällningsattacker, och naturligtvis ännu värre angrepp på meningsmotståndare.

Men detta är ändå ett internt socialistiskt bråk, mellan vänstersocialister och högersocialister, som bråkar sinsemellan medans (s)ocialis(m)en som ideologi kollapsar.

Finanskollapsen kommer, och denna gång kommer inte sverige klara sig, och trots ett av världens högsta skattetryck, om inte det högsta, så står vi illa rustade för 20-30-40% arbetslöshet, och med det så lär folk inse att det knappast är mer socialism vi ska ha...

precis! åsikter försvinner inte för att man tystar. så är det ju bara. Så på ett sätt så betyder inte en ddos så mycket egentligen.
Citera
2013-08-12, 22:49
  #688
Bannlyst
Haha tror seriöst vissa galningar att AB ligger bakom??
Citera
2013-08-12, 22:54
  #689
Medlem
ORUNITIAs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av b0llarnAiDig
Haha tror seriöst vissa galningar att AB ligger bakom??
Jag tror nog att vissa tror det.. ja.
Men det skulle inte vara helt omöjligt, kanske inte "AB" som organisation, men kanske någon från AB som har styrt upp detta, som sagt - inte helt omöjligt.
Själv så vet jag inte riktigt vad jag tror än.
Vet bara att Slutpixlat måste vara den mest barnsliga sida jag skådat. (Någon länkade en artikel på den sidan nyss).
Citera
2013-08-12, 22:54
  #690
Bannlyst
Jo skurken Jan Helin är misstänkt. Finns chatlogg mellan honom och ryss där han överför pengar till hackern.

http://www.exponerat.info/bevis-for-att-jan-helin-ligger-bakom-avpixlat-attacken/
Citera
2013-08-12, 22:55
  #691
Medlem
ORUNITIAs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av assyria
Jo skurken Jan Helin är misstänkt. Finns chatlogg mellan honom och ryss där han överför pengar till hackern.

http://www.exponerat.info/bevis-for-att-jan-helin-ligger-bakom-avpixlat-attacken/
Jo, men hur trovärdig är denna?
Vi vet ju alla att Jan Helin är jävligt speciell, men är han verkligen så "speciell" att han skulle använda sitt eget namn som Nickname när man ska betala hackers?
Citera
2013-08-12, 22:58
  #692
Medlem
MelvinFrohikes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av b0llarnAiDig
Haha tror seriöst vissa galningar att AB ligger bakom??


Det hoppas ja verkligen inte. Den "irc" loggen ser lika verklig ut som Pamela Anderssons tuttar.
Citera
2013-08-12, 22:58
  #693
Medlem
BubbleRabbits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oraneandblue
Lite okunnig på datorer.. men kan inte AP styra vidare DOS attacken mot någon svenskfientlig sajt?

Problemet är ju att hela deras webhotell ligger nere, alltså likt att hela Banhof eller Bredbandsbolaget skulle falla ned. De kan inte nå sin egen sida och ännu mindre skicka vidare ddosen. Och om jag har uppfattat det rätt så är denna attacken gigantiskt vilket inte gör det lättare för varken hotellet eller AP därefter. Troligen får de säkert inte ens ha kvar sin sida där längre vilket antagligen är baktanken med hela attacken skulle jag misstänka.
__________________
Senast redigerad av BubbleRabbit 2013-08-12 kl. 23:02.
Citera
2013-08-12, 23:01
  #694
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hushlittledarling
Att vi leder den ligan beror väl på att vi i sverige anser att beröring är en våldtäkt. Vi har hårdare krav på vad som kan kallas våldtäkt eller inte... läs på.

Har du en lista på alla våldtäkter som begås i landet och vilka som står bakom?
För den listan vill jag se....

Vilken nytta skulle en sådan lista göra? Du skulle bara hävda att den var falsk eller manipulerad. Efter att ha tagit del av dina kommentarer framgår det med all tydlighet vilken skrupelfri typ du är. Du skulle till och med fnaska ut din egen gamla mor om du kunde tjäna en slant på det, för att inte tala om för vilken billig penning du är beredd att förråda både folk och land. Därför har jag heller inga som helst förväntningar om att det jag skriver kommer göra något för att rubba din vrickade tankevärld utan replikerar mest för att bringa löjets skimmer över dina argument samtidigt som jag upplyser trådens övriga läsare om MENA-berikarnas förehavanden.

Norge - Enligt norska myndigheter har alla överfallsvåldtäkter i Oslo under en 5 års period begåtts av invandrare med icke- västlig (läs muslimsk) bakgrund
http://www.youtube.com/watch?v=YiVVvJIM5UI#at=73

Finland - Var tredje våldtäkt begås av utlänning
http://hbl.fi/nyheter/2012-04-26/var-tredje-valdtakt-begas-av-utlanning

Nu kommer du - trots att Sverige är på andraplats efter Lesotho i anmälda våldtäkter - hävda att det inte finns något samband till Sverige eftersom de muslimer som kommer hit inte är som de i våra grannländer. Tyvärr för din del - men tur för oss andra - finns det vissa i Sverige som begåvats med framsyntheten att luska i brottsstatistiken och göra det jobb Sveriges gummiryggade journalistkår ej vågar göra dvs upplysa svenska folket om invandringens baksidor.

http://affes.wordpress.com/2012/07/09/invandrarna-och-brotten-1-samtliga-brott/
http://affes.wordpress.com/2012/07/14/invandrarna-och-brotten-2-svartskallemajoriteten/
http://affes.wordpress.com/2012/07/22/invandrarna-och-brotten-3-ostasiatisk-upprattelse/
http://affes.wordpress.com/2012/07/29/invandrarna-och-brotten-4-hiram-forbattrar-statistiken/
http://affes.wordpress.com/2012/08/05/invandrarna-och-brotten-5-valdtakt/
Citera
2013-08-12, 23:04
  #695
Medlem
h33ts avatar
Dom anti vita på "interasistmen" tror att det är sverigedemokraterna som utför ddos attacken

För övrigt verkar det som att även dom har blivit attackerade genom ddos.
Citera
2013-08-12, 23:05
  #696
Medlem
hushlittledarlings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aimulaikon
Beror VÄL PÅ?! Du är dum i huvudet.

Sådan statistik FÅR inte föras i Sverige, men i vårt grannland Norge, där inte skär-av-min-egen-kuk-maffian på något propagandaorgan i huvudstad bestämmer agendan, har sådan statistik:

http://www.dagbladet.no/2009/04/15/nyheter/voldtekt/innenriks/5759702/

Nej, den får inte föras men ändå vet du. Lustigt.
Står inget om det på avpixlat va? Bara lite spekulationer och myter och förhoppningar från rasisterna.

Sen länkar du till en norsk händelse för många år sen, som är en klassiker.
Vad står det?

Invandrare står bakom ALLA överfallsvåldtäkter i OSLO.

Och vad vill du säga med det? Vad vill du berätta?

Vi tar det långsamt.
Det var 6 personer som stod för 41 överfall på tre år.
Under samma period begicks 17000 våldtäkter inom hemmets väggar.

Det silas bort.

Här har du en annan sida av myten:
http://www.utrop.no/22210


Läs och begrunda och länka aldrig mer till samma länk som du gav mig.

Varför läser man aldrig om detta på avpixlat. Där läser man tydligen BARA vinklade artiklar. Inte konstigt det blir hackat av folk som är trött på lögnerna....
__________________
Senast redigerad av hushlittledarling 2013-08-12 kl. 23:15.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in