Citat:
Ursprungligen postat av
Eerieye
Vet man varför afrikanen fick ensam vårdnad i första skedet? Det har hänt mer än en gång att domstolarna går väldigt hårt på en socialutredning, dvs en vårdnadsutredning. Och de kan vara av högst varierande kvalitet. Det kan t o m vara så att man inte kollat i belastningsregistret och därför inte sett våldsbrotten. När man sedan insett det är utredningen nästan färdigskriven med rekommendation och då har man valt att skriva något överslätande om brotten.
Men afrikanen hade varit totalkörd i hovrätten om det stämmer som står i överklagan - att han spottade en socialsekreterare i ansiktet.
Det verkar inte som att han fick ensam vårdnad i första skedet utan vårdnadstvisten verkar ha pågått i flera år och dom verkar ha haft gemensam vårdnad om barnen så sent som i början på detta år enligt uppgifter på olika bloggar som skriver om saken. Enligt den döda kvinnans egna uppgifter på en av sina sidor skriver hon om hur pappan till barnen ägnat sig åt umgängessabbotage, det vill säga hindrat henne från att träffa barnen.
Troligen har båda parter vid den senaste rättegången motsatt sig fortsatt gemensam vårdnad och då måste domstolen döma till enskild vårdnad. Och tyvärr är det alltför ofta så att en förälder som ägnat sig åt umgängessabbotage får vårdnaden eftersom barnen då har bäst anknytning till den föräldern, framför allt om barnen är mycket små.
Men det verkar som att hon hade fått ett nytt prövningstillstånd, kanske hade det kommit fram fler dåliga uppgifter gällande pappan till barnen och hon hade säkert stor chans att få enskild vårdnad om det inte hade varit för att han mördade henne.
Sen fattar jag inte varför en massa sitter och skriver att socialen tog ifrån henne vårdnaden, det är inte socialtjänsten i Sverige som avgör vid vårdnadstvister, det avgörs i domstol och båda parter har ett juridiskt ombud.