2005-05-26, 03:49
  #37
Medlem
Vill ha bort näshår och hår på axlarna, tips?
Citera
2005-05-26, 04:19
  #38
Medlem
CrapOramas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Icke-socialist
Vill ha bort näshår och hår på axlarna, tips?

För näshåren så finns det ju att köpa en sådan där lite maskin som man trycker in i näsan och fräser med. Finns hos din lokala frisörsalong.

En stadig fylla och silvertejp är vad du får köra på axlarna.
Citera
2005-05-26, 04:48
  #39
Medlem
Pale Riders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrapOrama
En stadig fylla och satan är vad du får köra på axlarna.
Själv offrar jag förstfödda inför varje speedo-säsong.
Får de lejdiss...
Citera
2005-05-26, 05:07
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrapOrama
För näshåren så finns det ju att köpa en sådan där lite maskin som man trycker in i näsan och fräser med. Finns hos din lokala frisörsalong.

Jo jag vet men de kapar bara och själva roten blir kvar, det där skiten som...ja ni vet....det gör så jäkla ont att dra med pincett, tårarna rinner efter en stund....raka går väl till viss del men inte det som sitter alltför oåtkomligt.
Citera
2005-05-26, 08:45
  #41
Medlem
j00hans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smile:)
säger bar en sak...omannligt!

men om man är mes så kan man ju alltid raka bort det med en gammal hederlig rakhyvel

Eller så är det du som inte har noll "former"/muskler och visa och därför inte rakar dig?
Citera
2005-05-26, 10:44
  #42
Medlem
sås på slipsens avatar
Personligen tycker jag att det är otroligt fjöligt att raka kroppshåret om man är man. Varför försöka likna en kvinna? Det ligger ett klart homosexuellt intresse bakom den där trenden, det är min övertygelse.
Dessutom blir det ju aldrig bra. Kroppsbehåringen på en karl är ju i regel så kraftig att det blir stubb på några timmar.
Nä, det är ett jävla fjolleri, det är vad det är.
Citera
2005-05-26, 11:10
  #43
Medlem
Banneds avatar
@Smile:) & sås på slipsen mfl: Ni har uppenbarligen inte hår på bröstet själva, små vänner. Hade ni haft det hade ni vetat att det är förbannat jobbigt på sommaren när man blir svettig som en gris bara för att hela jävla kroppen är behårad. Fortsätt ni att pudra era små bäbisrumpor och låt oss håriga karlakarlar sköta den här diskussionen.
Citera
2005-05-26, 11:26
  #44
Medlem
sås på slipsens avatar
Fresta mig inte till förolämpningar i den här tråden....

Jodå, jag har gott om hår på kroppen.
Det där med svettargumentet håller inte. Man svettas precis lika mycket eller lika litet med som utan hår. Om man nu inte skulle vara så helluden att man i princip gick omkring med en Helly-Hansen pajalasmoking på sig för jämnan...
I själva verket kan håret funka tvärtom - det lyfter skjortan från bröstet och låter fukten ventilera ut snyggt och prydligt istf att svetten trycks rätt ut i tyget. Eller det kanske det du menar - att tyget blir en svettfångare när man svettas långt mer än vad som kan förångas?
Citera
2005-05-26, 12:14
  #45
Medlem
UTbytbars avatar
Folk får väl fjolla sig om de vill... men det är f-n inget för mig. Det är tillräckligt jobbigt att raka sig i ansiktet.
Isf skulle det handla om löften om mycket sex. Jaja ok, jag erkänner! Det är rätt mycket jag skulle göra/offra för mycket sex med rätt flicka
Citera
2005-05-26, 12:18
  #46
Medlem
Smile:)s avatar
Baned: Jag har alldeles tillräckligt med hår på bröstet, dvs ganska mycket....

J00han: jodå muskler finns det gott om, mycket fett också, men det gör mig ingenting då jag fullkommligt skiter i vad folk tycker om min kropp!
Citera
2005-05-26, 12:25
  #47
Medlem
idorus avatar
Jag har provat Veet, och det fungerade bra. Hårstråna håller sig borta nån vecka och börjar sen som små fjun, så du får inte den där stubbkänslan, förutsatt att du repeterar ofta.

Ett annat sätt är en sån där hårbortDRAGARE som kvinnor använder för att raka benen, men det rekommenderar jag definitivt inte då det i smärtväg sägs vara så nära en barnförlossning en man kan komma.
Citera
2005-05-26, 12:26
  #48
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av steamboat
Tänkte nu inför beach 2005 ta bort hår på bröstet samt lite hår på magen och svanken. Frågan är nu vilken som är bästa metoden? Är det rakning, vaxning eller nån annan metod? Hur lång tid tar det innan det växer ut efter att man vaxat. Blir håret grövre när det växer ut igen?
neej ta inte bort det
det ser så fjolligt ut
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in