2013-04-12, 18:02
  #1
Medlem
psykotiskpsykiatrikers avatar
I tråden om överklagan angående en uppgift postade den gode BengtZz följande översättning av uppgiften.

Citat:
Ursprungligen postat av BengtZz
Det existerar en cirkelskiva vars cirkel inskriver en triangel. Denna triangel tangerar cirkeln med dess tre hörn. Ett godtyckligt klot tangerar cirkelskivan på ett likformigt slumpmässigt sätt. Vad är sannolikheten att klotets tangeringspunkt inte är ett element av triangelområdet?

Tanken slog mig att det kunde vara underhållande att översätta några uppgifter från högskoleprovet till matematisk terminologi.

Låt oss till exempel kika på följande:
Citat:
På en cykelparkering finns enbart herrcyklar, damcyklar och barncyklar. Hur många barncyklar finns det på parkeringen?
(1) Det finns totalt 210 cyklar på parkeringen och av dem är 4/7 herrcyklar och 48 är damcyklar.
(2) Det finns 48 damcyklar och 120 herrcyklar. 20 procent av det totala antalet cyklar på parkeringen är barncyklar.

Skulle kunna bli

Citat:
Det existerar en mängd [;A;]. Vidare gäller [;B\subseteq A;], [;C\subseteq A;], [;D\subseteq A;]. Inga element i [;B;], [;C;], [;D;] ingår i varandra. Bestäm [;n(D);]
(1) [;n(A)=210;], [;\frac{4n(A)}{7}=n(B);], [;n(C)=48;]
(2) [;n(C)=48;], [;n(B)=120;], [;0,2n(A)=n(D);]

Nu är BengtZz bedrövligt mycket bättre än vad jag är på matematik, men jag hoppas ni förstår vad jag menar, om inte förbättra gärna. Kanske kan omskrivningarna hjälpa någon på högskoleprovet, vad vet jag? Om inte annat så kan kanske den matematiska terminologin och översättning till strikt matematik förbättras hos läsare av tråden? Kanske man kan roa folk som kommer in i delforumet av misstag med lite nörderi?
Citera
2013-04-12, 18:38
  #2
Medlem
adequates avatar
Jag hade snarare sagt något såhär:
Citat:
En mängd A består av tre parvis disjunkta delmängder A_1, A_2, A_3. Bestäm |A_3|.
(1) |A| = 210, |A_1|/|A| = 4/7, |A_2| = 48.
(2) |A_2| = 48, |A_1| = 120, |A_3|/|A| = 0,2.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in