Citat:
Ursprungligen postat av quality1939
Din länk fungerar inte. Seriöst?
Skumt, den fungerade förut.
http://sv.wikipedia.org/wiki/V%C3%A4tecyanid
"Uragan D2 användes i ett uppmärksammat mordförsök i Luleå som kom upp i rätten under sommaren 2009. Det tilltänkta mordoffret klarade sig bland annat på grund av vätecyanidens karaktäristiska lukt. I domen B 3150-07 från Luleå tingsrätt står att läsa:
Hittade på Wikipedia "”För att [namn på den tilltalade] brottsplan skulle lyckas hade det därmed krävts att [målsägandens namn] skulle övervinna sitt motstånd mot den enormt kraftiga gaslukten och mot bättre vetande sätta sig i bilen, stänga dörren och närmast tvinga sig själv att inandas gasen i omkring en minut"
Den personen gjorde en tråd på FB, att där fanns en bil med 50.000kr i. Han ville alltså att nån skulle knäcka rutan på den så det skulle se ut som att någon i samband med det satt in gift i bilen, som sedan skulle dräpa hans fru.