Citat:
Ursprungligen postat av Methos
Det är inte jag som vill konservera vårt svenska kulturarv. Nu råkar sjal och faktiskt slöja vara ett svenskt kulturarv.
Bra, då var sandlådenivån borta och vi kan återgå till en normal diskussion igen, tack. Återigen, det är inte sjalen som plagg som är relevant, det är att den används som en symbol för en religion som av framstående och stora muslimska grupper används som politisk ideologi, med politiska maktmål.
Sitter hela ens identitet till ens religion i ett plagg och är det så extremt viktigt att tydligt visa sina medmänniskor ens ståndpunkt, har man större problem än att man inte kan jobba som nyhetsankare i TV om man inte tar av den. De etiska neutralitetsreglerna för nyhetssändningar gäller
alla. Tydligen inte intoleranta, fanatiska muslimer då som ska ha självhävdad gräddfil och få göra vad fan de vill, utan att behöva visa hänsyn och tolerans mot andra som inte delar deras uppfattning.
Att denne Sabuni sprungit till FN och hoppas de på något mystiskt sätt ska tvinga svenska nyheter på TV att släppa fram propagandistiska, religiösa symboler som inte ens bärs i nyhetssändningar i redan muslimska länder, visar bara hur löjligt det blir. Förstår man att islamistiska grupper såsom Muslimska Brödraskapet jobbar för att islam ska bli ohotad världsreligion, så blir strategin något klarare och varför de ser det som så viktigt att visa upp symboler för islam i nationell TV.
Hade det
bara handlat om en sjal som vanligt plagg, hade Sabuni
inte sprungit och grinat hos FN, för då hade det inte ens varit ett problem. Vi talar alltså om ett av de absolut mest toleranta och mest öppna samhällena i världen (som passerat gränsen för blåögdhet, kul att det är en term för naivitet förresten) som inte gått med på hans krav. Löjligt, säger jag bara.
Man kan inte visa tolerans mot intoleranta och därför kan man inte låta religioner få göra vad fan de vill, när de vill, hur de vill. Vilket vi i allra högsta grad låter dem i andra områden där man tappar populistpoäng om man kritiserar dem och vill motverka företeelser såsom hedersmord och
ordentligt patriarkalt och strukturellt kvinnoförtryck, som skulle få en svensk feminist att gå och hänga sig på fem minuter om det hade drabbat dem.
Men eftersom muslimskt kvinnoförtryck inte drabbar vita kvinnor så är det tydligen en total ickefråga för PK-etablissemanget. Svensk feminism leds av vita kvinnor och det är deras individuella möjligheter till institutionellt påtryckande utövning av utökad makt som är det viktiga,
uppenbarligen inte kvinnor i sig. Invandrarkvinnor som i mina ögon är de verkliga feministerna får förhålla sig till artiklar på newsmill, utan stöd från någon.
Jag står alltså upp för kvinnor mer än feministetablissemanget gör och jag vägrar kalla mig för feminist för de korrupta vansinnigheter de håller på med. Vilket kanske är lite konstigt om man inte insett att världen är vansinnig.
Citat:
Ursprungligen postat av RaiderNation
Jag hoppas du backar upp detta påstående med att vi inte bör fira skolavslutningar i kyrkan osv.
Hade det inte varit på grund av svenska beslutsfattare som ser egna hjärnspöken och som i preventivt syfte beslutar sådant här i rädsla för att exempelvis muslimer överhuvudtaget ens ska hinna uppleva sig som kränkta, så hade det varit en sak. Men nu känns det som något helt annat. Särskilt som globalismen och konsumtionskulturen bankar på dörren och håller på att förvandla land efter land till ett myller av konsekvenslösa egoister med ett i det närmaste psykopatiskt sektbeteende.
Frågan är vad sekulariseringen ska stå för. När den står för fanatisk materialism, människans själlöshet där denne förvandlas till en objektiv resurs, så är det inte positivt. När den nya religionen blivit illusionen pengar. När heder, ens ord och ärlighet inte längre betyder någonting, ja då kan man fråga sig om det var särskilt smart att urholka även de positiva värderingar som protestantismen ville föra med sig.
Att västländer saknar moral, det håller jag med vem som helst om, även muslimer. Men religion är verkligen ingen lösning för att återställa moral.