Citat:
Ursprungligen postat av
att
Cockermouth är rätt! Av någon anledning tyckte jag det passade att åka dit efter Piteå.
Wordsworth och Christian stämmer också. Vårblomstret är Wordsworths dikt
I wandered lonely as a Cloud, mer känd som
The Daffodils, "the most famous poem in the English language" om man ska tro
https://wordsworth.org.uk/poetry/historical-poetry/daffodils.html men där talar de ju i egen sak.
Tillbaka till dig Gogge!
Thanx!
Nja... får man verkligen säga, att de talar i egen sak,
The Waste Land, Cantos, Rime of the Ancient Mariner - the list goes on and on... däremot kände jag till den, även om jag blottade min obildning med att inte komma på
The Daffodils...
(Litterära sällskap ska f ö hållas kort! Lämna de obevakade för en sekund och de placerar en överskattad kraxpelle med gura på magen och munspel i mun i litteraturens Pantheon... )
Nä, nu kör vi! ("Äntligen!"). Funderade ett tag på att ta Adamstown på Pitcairn men thought better of it...
1) En parkeringsplats uppsmälld på asfalterat paradis leder rätt, men inte till rätt stad, vi ska till provinsens/länets/delstatens/ni-fattar huvudstad.
2) Vi befinner oss långt från havet - nästan 30 grader skiljer mellan januaris och julis medeltemperaturer.
3) Flottigt eller för de med andra preferenser, en folkgrupp.
4) Sex stycken blir till en.
5) En av ovan är en sportledtråd.