Civilingenjör teknisk fysik - monstersvårt
civilingenjör data - Kräver både talang och intresse
Civilingenjör industriell ekonomi, civilingenjör maskinteknik - jämnsvåra. Dock så är I mer hetsiga med betyg och måste desperat leka stureplan. De går ju nästan på handelshögskolan
Systemvetenskap - kräver intresse och en gnutta talang
Läkarprogrammet - all heder till folk som kan lära sig vad lillfingernaglen heter på latin. Som att lära sig 10 000 glosor.
affärsjuristprogrammet, Juridikprogrammet tråkiga människor som nöter tråkiga papper, orkar du läsa ointressanta texter hela dagen är det inte svårt.
Civilekonomprogrammet, en utbildning som civilingenjörer läser på fritiden som en extra examen.
Psykologprogrammet, galna känslomänniskor som super och analyserar sig själva i 5 år. Kräver bara att man är enormt känslomässig.
Lärarprogrammet, ungefär lika enkelt som samhälle på gymnasiet. Alla med normal intellegens klarar utbildningen på halva tiden.