Citat:
Ursprungligen postat av Censorvolkov
Det finns visst massvis med "anti-progressiva" kvinnor som får totalpanik när pojkar eller flickor bryter mot traditionella könsroller, jag vet inte om vi lever i helt olika sociala kretsar, men jag har hört mammor kritisera föräldrar som låter sina pojkar bära klänning. Personligen har jag blivit närmast förlöjligad av kvinnor då jag agerat feminint själv. Allt ifrån att bära svart nagellack, mitt långa hår eller när jag suttit fel. Ja, vissa har korrigerat mitt sätt att sitta på, bara en sådan sak.
Poängen är, kvinnor är inte mycket mer toleranta än män. Jag vet inte var du får det ifrån.
Det finns sådana kvinnor - ja. Men du har fel, generellt sett så är kvinnor mycket mer toleranta än män när det gäller hur män skall bete sig för att räknas som män/manliga - falla inom normen, accepteras.
Citat:
Vad man attraheras av ÄR individuellt - till en viss grad. Ingen är densamma och det är själva grundtanken med evolutionen. Vi vet exempelvis att symmetriska ansikten överlag anses attraktiva, detta visar på goda friska gener. Vi vet att frisk hy indikerar hälsa. Detta är bra egenskaper och beror på vilka gener vi har. Vi attraheras av andra för att kunna hitta en lämplig partner att fortplanta oss med, den som väljer en dålig partner för inte sina gener vidare, och försvinner därför ur genpoolen.
Ja, och så gör du det enkelt för dig - igen.
Vad du uppfattar som symetriskt och attraktivt är sannolikt inte samma sak som vad nästa gillar, vad du och jag uppfattar som "frisk hy" behöver inte vara samma sak, rund höft för dig - kan vara fläskig för en annan och lite tunn för en tredje..
Citat:
Ingen lockar alla, det är också sant. Men det finns en anledning till varför så många kvinnor och män för den delen finner samma skådespelare attraktiva, varför Brad Pitt och Marilyn Monroe ses som stora sexsymboler samtidigt som politiker sällan ges samma status.
Därför att de lanseras som attraktiva. Ingen hade i dagens läge tittat särskilt länge efter MM faktiskt, tvärtom - lite för mycket många gånger på henne... rätt över idealet för dagens kvinnor. Hennes beteende var ju inte heller direkt många snäpp över WT .. knappast julgodis om hon inte hade lanserats som det.
Brad Pitt är tämligen ordinär - finns bra mycket snyggar hunkar både här och där. Men de hängs inte ut för miljonerna, får inte spela ut sitt register, får inte visa sig i olika roller - lanseras inte som något eftertraktat.
Det handlar inte om att så mångar delar uppfattningen om att de är attraktiva --- det är som med mobilen - de säljs på folk.
Ser du på de där som säljs på folk - stjärnorna/idolerna - så skiftar de också i utseende från tid till annan - och så snabbt går faktiskt inte evolutionen.
Och du .. det finns givetvis också en anledning till varför så många människor inte finner MM och BP attraktiva alls ... de har ingen gudagiven eller naturgiven kraft.