Jag sammanfogar denna tråd.
https://www.flashback.org/t2017498
-------------------------------------------
God middag!
Jag skulle vilja inledda en debatt som handlar om individer som tycker att Alliansens jobbpolitik & de Rödgrönas skattepolitik är alldeles för extrem.
Alliansen talar väl mycket om hur man ska få ökad tillväxt i Sverige. Man gör det via den globala kapitalismen. Väldigt många undrar varför människans population ökar hela tiden med årens gång. Svaret är enkelt, men rätt dold; den globala kapitalismen gör sin vinst på ökad befolkning.
Alliansen menar är att om man drar in folk till ett land som har lite befolkning så ökar arbetslösheten. I sin tur så ökar det behovet efter privata tjänster så som ICA, försäkringsbolag, bilindustrin, olja osv. Det ökar även behovet efter bostäder. Mer folk i Sverige -> ökad efterfrågan på nästan allt.
Detta betyder att fler jobb skapas, men även lönerna sänks då det finns fler människor än jobb, och efterfrågan är hög.
På så sett så ökar efterfrågan i Sverige och på så sett så ökar jobben och därmed sänks lönerna.
De Rödgröna har alltid drivit samma politik som Alliansen har gjort sedan 2006. Hög skatt och åter igen hög skatt. Det är snarare så att dem har en värdering att hög skatt är bra och låg skatt är dålig, utan motivering. Med den höga skatten så ökar också arbetslösheten då hög skatt motverkar nyföretagare och små företagare. Med hög skatt så straffar man allt och alla inom Svenska riket.
Sen för att vara lite petig så stödjer de Rödgröna också hög invandring, men det har snarare med röster att göra.
Jag visade nyss två goda exempel på extrem socialism och extrem kapitalism. Sen har vi ett parti till. Nämligen SD.
Partiet som motverkas av kapitalets privatägda medier. Att minska invandringen idag anses som ondo och hot mot kapitalet i Sverige. Den moderna kapitalismen är beroende av ökad invandring för att kunna göra mer vinst än förr. Något som jag anses inte är nödvändigt.
Från vänsterns sida så motverkas också partiet igenom att SD är ett rösthot mot socialdemokratin. Sverigedemokratin är den ideologi som har potential att ersätta socialdemokratin och därmed minska antalet röster till de Rödgröna blocket.
SD motverkas också av vänster-kapitalets media.
SD är ett parti som vill beteckna sig med rätt många ideologier. Socialkonservativt, värdekonservativt och nationalistiskt. Men de väljer att beskriva sig som ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn. Det sociala är själva skyddsnätet och säkerheten som de definierar. De konservativa är själva värderingarna och det nationalistiska är tro och hopp till riket.
SD väljer att placera sig i mitten av den politiska skalan, om de var tvungen att placera sig vid den politiska skalan. Idag så vill dem helst inte göra det av kloka skäl.
SD vill motverka den så kallade massinvandringen som vi har idag i Sverige. SD vill inte att invandrare ska utnyttjas för att lönedumpa eller belasta välfärden. Något som strider emot den extrema socialismen & kapitalismen i Sverige.
Då frågar jag dig som läsare:
Kan du tänka dig ge SD en röst om du finner att vi har för hög skatt i Sverige än fast vi har dålig välfärd, samtidigt som vi har för hög arbetslöshet och god lönedumpning som beror på invandring från utrikes?
Tycker du att de Rödgröna och Alliansen är extrema och du anser en blandpolitik är den bästa politiken i dagens Sverige?
Mittenpolitik med andra ord.
/ Winston D Thackeray