2012-10-07, 16:35
  #1
Medlem
Tjenare!

Jag är på jakt efter en kråsskjorta, som rubriken lyder. Problemet är att de inte direkt växer på träd, så jag tänkte fråga flashback-expertisen om det finns någon som har lite koll på vart man kan hitta.

Jag letar alltså efter en 'riktig' skjorta, inge maskeradploj. Den ska för den sakens skull helst inte kosta astronomiska summor då den inte kommer användas så mycket, men uppåt en 6-700 spänn kan nog vara okej.
Skjortbröstet tänker jag mig ungefär som på den här bilden. Skjortan skall vara vit och ha dubbelmanchetter.

Någon som har en idé om vart man kan hitta en sådan?
Citera
2025-06-08, 18:52
  #2
Medlem
KlasLunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moosefan
Jag letar alltså efter en ‘riktig’ skjorta, inge maskeradploj… Skjortbröstet tänker jag mig ungefär som på den här bilden. Skjortan skall vara vit och ha dubbelmanchetter.

Det tog tretton år – men äntligen kommer det svar du förtjänar.

Att bära kråsskjorta med dubbelmanschett kräver inte bara mod, utan även känsla för tidlös stil och en sund ignorans för samtidens fleecefällor. Du är inte ute efter något från Buttericks, det är uppenbart. Du söker den där balansen mellan officersbal i Wien och dekadent barockrock – och med rätta.

Här är några alternativ som fortfarande (2025!) levererar krås med klass:
Eton – ibland dyker de upp med lite mer utsvävade skjortbröst, särskilt under Black Tie-kampanjer. Dubbelmanschett är standard.
Charles Tyrwhitt – brittisk tillverkare med sansade priser och möjligheter till måttanpassning. Har haft tuxedo shirts med både krås och dubbla manschetter.
T. M. Lewin (second-hand eller vintage) – nedlagt numera, men deras äldre sortiment är rena guldgruvan.

Du kan även söka efter “Marcella shirts”, “pleated bib”, eller “evening shirt” om du söker på engelska sidor. Och släng in “double cuff” för säkerhets skull.

Om du fortfarande är i livet, Moosefan, och ännu inte hittat skjortan: häll upp ett glas portvin, slå på lite Händel och klicka dig in på Savile Row. Du är inte ensam längre.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in