Citat:
Ursprungligen postat av PerP
Var nog länge sedan Hamilton var Armstrongs vapendragare.
Dessutom så gör han cykelsporten en tjänst. Finns ingen anledning att tiga längre.
Vad jag önskar mest nu är att de spanska, tyska och italienska utredningarna kan komma till sak så att alla (och inte enbart cyklister) får sina straff.
Givetvis menade jag
var Armstrongs vapendragare.
Det är möjligt att Hamilton gör sporten en tjänst, dock vet jag att han gör detta endast för att tjäna pengar. Varför skulle han skriva en bok om inte så var fallet, då hade det väl räckt med att informera USADA om situationen.
Hamilton
vill inte cykelsporten något gott öht, särskilt inte då han först lämnade ett positivt prov efter OS-guldet 2004(b-provet förstördes så Hamilton blev inte av med guldet), sedan blev han avstängd samma år efter att ha åkt fast i Vueltan och efter avtjänat straff åkte han dit igen 2009. Ett riktigt as är vad han är.
Och om inte spanjorerna och italienarna tar tag i sina utredningar är jag övertygad om att fransk media kommer göra det. Och då har både fotbollspelare, tennisspelare och friidrottare all anledning att vara nervösa.