Hej,
Jag har tänkt i exakt likadana banor som du, och har gått igenom insättningar och uttag och finner ett nästan exakt mönster.
Jag har under ett halvår omsatt ca 250000 kronor hos Betsafe, men även hos Betsson, samma företag hur som helst.
Jag har räknat ut att insats spelar ingen större roll, det enda det ger är att du förlorar mer, för att sedan vinna tillbaka mer. Kan ge er några skräckexempel på att dem är riggade mot privata kunder med 96%, dvs att man tillslut spelar med sin egna pengar. Jag har hittat ett system, som alltid fungerar då jag inte kan förlora mer än 90% eller vinna mer än 110% på ett ungefär. Vare sig jag satar 10kr spins eller 200kr spins, vare sig jag ligger back 20000 så vet jag att om jag fortsätter pumpa pengar, där tilta fungerar utmärkt, så kommer det tillslut en vinst där jag får tillbaks mellan 90-110%.
Nästan alla exempel har spelats i sträck, mellan 1 timma upp till 5 timmar non-stop betting.
Exempel 1: Jag satsade 40 kr spins på Scarface, jag låg 9500 back, sista 500, tiltar jag 100kr bets. Sista spinnen FREE SPIN, jag vinner 5000 kr på 14 spins, sista free spin ger 15 mer FREE SPINS, där jag vinner 4500. TOTALT: 9500. -500
Exempel 2: Jag ligger back 17000 kr på Thunderstruck II, har en stor oro i själ och kropp, jag sätter in de sista 5000 kronorna från min lön, och höjer bet från 30 till 90. Tre spins senare vinner jag 8000kr. Jag tänker: Nej du, jag tänker inte gå back 9000 på en kväll.. 1 minut senare vinner jag 8500. De tre timmarna innan hade varit helt iskalla. TOTALT: 16500. -500
Exempel 3: Spelade bort 14000 kr på Mythic Maiden på min mobil under ett fåtal timmar där jag bara använde 30 kr bets. Makes no sense på en slot där utdelningen sker relativt ofta. Jag höjer till 90 bets, får bonus, och vinner 115 gånger pengarna, dvs, TOTALT: 10350. Här ligger jag ca 3500 back men jag nöjde mig för stunden då jag visste att dagen efter kommer jag att vinna tillbaka resten.
Dagen efter: Provade Betsafes senaste slot, Evolution, satsade 25 kr per bet, och låg back 475kr. Sista snurren (såklart) bonus, och vinner exakt 4250 kr. 10350 (exempel 3)+4250= 14600. +600.
Exempel 4 (det värsta), som också fick mig att sluta spela;
Sitter en kväll med Starburst, 40 kr bets, och går back 20000, mot slutet tiltade jag upp mot 200kr men det hjälpte inte i detta fallet. Jag tänkte: Fan hur långt ska NetEnt gå denna gången egentligen..
Dagen efter sätter jag in 5000kr, mina sista slantar, och kör 100 bets på starburst, avancerar till 7000 för att sedan gå över till Evolution, 5 spins och jag får FREE SPINS och avancerar till 7800. Nu byter jag spel till Mythic Maiden (där jag som ni vet inte för så länge sen plockade ut en "storvinst" på 10400 ELLER -3600...) Det tar mig 10 spins att klättra till 8900 för att sedan få FREE SPINS, där jag vinner 7000kr. TOTALT:15900. Här ligger jag alltså totalt back 9100kr. Tror ni jag oroade mig för den förlusten? Nej. Jag vet att det kommer tillbaka förr eller senare, men jag ville nästan sluta trots allt.
Exempel 5, som hör ihop med det fjärde exemplet: Såg en kille som vann 250000 på Jack and the Beanstalk och blev såklart dumt nog sugen. Jag ville bara ha EN bonus, för att sedan sluta spela. 20kr bets hela tiden, 4 timmar senare, ligger jag 5000 i back, UTAN en enda bonus. Har ni någonsin spelat ett slotspel non-stop pushing med så låg insats i 4 timmar utan att få bonus? Det var första gången för mig iallafall. Jag blir så sne, så att jag går och lägger mig. Vid detta tillfälle låg jag -14100 totalt hos Betsafe.
Dagen efter: Sätter in 5000 kr och tänker för mig själv, nu eller aldrig, vinner jag tillbaka då slutar jag, förlorar jag då slutar jag, för jag var så trött på hela pengatvätt systemet som NetEnt stod för. Jag drar 4 spins på 40kr (valde att inte ens tilta denna gången, för att försöka bevisa att insats inte spelar roll) och får bonus på fjärde spinnet, OJ sist tog det mig 5 timmar och ingen bonus alls tänkte jag.. Jag får så pass mycket walking wilds så när jag har 5 spins kvar har jag vunnit det exakt beloppet 14100 och låst upp samtliga "bonus-wilds". Men då tyckte Betsafe såklart att jag fått tillbaka mina pengar, så de sista 5 spinsen gav NOLL.. TOTALT: +- 0.
Slutord:
Efter spelat NetEnt slots i ett halvår så ligger jag plus 6000kr. Då jag vid ett tillfälle fick 3 Starbursts-wilds på rad, vilket var väldigt mycket tur och det generade en god vinst, jag tiltade även på detta spin. Hur som helst så vet ni säkerligen att Betsafe tar 2,5% när man gör en insättning, eller hur? 2,5% på 250000 är 6250. Så nästa gång jag vill spendera 250kr på att ha lite visuell underhållning, så bjuder jag min flickvän på bio.
Tack för mig!
__________________
Senast redigerad av Efterbeng 2012-10-04 kl. 16:02.