Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2012-08-12, 14:15
  #13
Medlem
Rands avatar
Rensa hdn på det sätt folk redan skrivit lr dumpa datorn hos en polare några veckor framöver.
Om du har datorn hemma så kommer du ändå vara utan dator vare sig du rensat den lr inte.

I framtiden rekommenderar jag dig att använda Truecrypt så slipper du nojja .
Citera
2012-08-12, 15:13
  #14
Medlem
Nord88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vilsen
Har du SSD finns det en teoretisk möjlighet att data som du lagrar på den aldrig tas bort oavsett hur du gör, då block på den kan stoppas undan när de skrivits till tillräckligt mycket. Det är kanske bara någon kB i ett block men hamnar din hemliga information på den så kan den återtas, åtminstone i teorin.

Jag förstår inte det här, det skulle ju i praktiken innebära att hårddisken har oändlig lagringskapacitet? Om det går att plocka fram gamla filer trots att man redan fyllt hårddisken flera gånger om så är det väl bara att lära sig hur man gör så sparar man in pengar då man slipper köpa flera hårddiskar.
Citera
2012-08-12, 15:23
  #15
Medlem
Donnos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av eradico
Borde inte det vara ganska uppenbart att man har något att dölja om man gång på gång shreddar disken? Torde inte det allra bästa vara att skruva ur hårddisken och sätta in en ny, samtidigt som man gömmer den ursprungliga disken hos familj/vänner?

Som tur är går det inte att fälla någon för att de "har något att dölja". Dessutom "shreddar" man inte disken, man skriver över den med bara nollor vilket är tomma fält. Alltså ser den ut som en ny hårddisk.
Citera
2012-08-12, 15:34
  #16
Medlem
Leifsons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nord88
Jag förstår inte det här, det skulle ju i praktiken innebära att hårddisken har oändlig lagringskapacitet? Om det går att plocka fram gamla filer trots att man redan fyllt hårddisken flera gånger om så är det väl bara att lära sig hur man gör så sparar man in pengar då man slipper köpa flera hårddiskar.

Nja. En SSD-disk innehåller ett antal minnesceller som används, men även ett par extra som inte används. När disken känner att någon av de cellerna som används är sliten och snart går sönder, så kopplas denna bort, och en ny reserv-cell kopplas in istället.

Detta kan ju bara ske tills reservcellerna är slut, och det varierar beroende på hårddiskmodell. Man tjänar alltså inte plats, man slipper bara förlora den. Teroin som beskrivs är alltså att någon känslig data ska hamna på en minnescell som kasseras till fördel för en reservcell, och att Polisen sedan skulle kunna läsa av den slitna minnescellen och hitta datan där, då datoranvändaren ifråga inte kan komma åt och nollställa den.
Citera
2012-08-12, 19:15
  #17
Medlem
Joomlas avatar
Eftersom TS inte vet vad en SSD är utgår jag från att h*n inte har den sådan.

TS:
1. Hämta din ominstallationsskiva (Om du har Lion eller nyare på en MBP från early 2011 eller senare, -> #3)
2. In med skivan, starta om och håll Option när datorn startar
3. Välj skivan, alt. Recovery HD
4. Öppna Disk Utility, markera din interna hårddisk och klicka på fliken Erase
5. Döp disken till något oskyldigt som Polis polis potatisgris, eller bara Macintosh HD
6. Klicka på Security Options och välj 7-pass erase. Alla sektorer skrivs över med slumpmässig data sju gånger. Egentligen räcker det med en gång, men vad jag vill minnas går det teoretiskt att återskapa data som bara skrivits över en gång. Väljer du sju gånger så får du sinnesro på köpet
7. Radera radera radera!
8. Installera OS X på nytt. Kör Software update, ladda ner program du brukar använda, byt bakgrundsbild och stöka till skrivbordet med semesterbilder, egobilder och porr (bara den inte är piratkopierad, såklart!). Ger väl ett bättre intryck än att hårddisken är tom, eller att OS X är alldeles alldeles nyinstallerat.

Undvik att logga på in flashback ett tag också, eller om du är noggrann med dina cookies. Inte bara för den här trådens skull, men om du startat trådar relevanta till husrannsakan så är det ju ofördelaktigt om polisen kopplar dig till kontot.
Citera
2012-08-12, 19:47
  #18
Medlem
Kryptera med TrueCrypt så ska du inte behöva oroa dig. Finns för mac med, då kommer polisen inte kunna ta sig in på datorn utan din tillåtelse och det behöver du givetvis inte ge.
Citera
2012-08-12, 20:05
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pogba
Kryptera med TrueCrypt så ska du inte behöva oroa dig. Finns för mac med, då kommer polisen inte kunna ta sig in på datorn utan din tillåtelse och det behöver du givetvis inte ge.
Detta skulle även jag gjort, många verkar inte veta riktigt vad de pratar om när de nämner överskrivningar 35 gånger etc.
Endast EN överskrivning räcker i praktiken för att polisen inte skall kunna återskapa data.

Men jag hade som tidigare sagt, krypterat hela disken med Truecrypt (Även detta tar litet tag, men det är värt det i slutändan)
Citera
2012-08-12, 20:17
  #20
Medlem
jagyers avatar
Jag hade gjort såhär:
(1) Kuta iväg fort som attan och köp en ny hårddisk till datorn.
(2) Montera ur den gamla disken (efter att ha backup'at viktig men "ofarlig" data). Det brukar vara enkelt att skruva ur hårddisken ur en laptop, gissar att Macbook inte är något undantag...
(3) Lägg den gamla disken på ett hårt underlag.
(4) Mosa den med några snärtiga slag med handsläggan.
(5) Montera in den nya disken i datorn.
(6) installera om operativsystemet på den.

Klart. Gör nu inget annat än att surfa på Aftonbladet o liknande ofarliga aktiviteter närmsta tiden!
Och glöm inte att göra dig av med resterna av den crunchade hårdskivan.
Jag hoppas nu inte du gjort dig skyldig till barnpornografibrott o dyl, att det är därför du fruktar husransakan! Då kan du fan lika gärna åka dit ditt as!
Citera
2012-08-12, 20:54
  #21
Medlem
different_trips avatar
Som andra sagt, skriv över flera ggr.

Gäller det väldigt känsliga filer, där du kan riskera ett par år så hade jag utan att tänka öppnat upp datorn och tagit ut HDDn, slagit sönder den med en hammare och samlat ihop delarna och tänt eld på skiten (med mycket tillförd bensin) för att sen grävt ner/slängt på tippen.

En SSD kostar ändå inte mer än 2000kr för en schysst, värt det om du riskerar att sitta.
Citera
2012-08-12, 20:57
  #22
Medlem
Thwarters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pogba
Kryptera med TrueCrypt så ska du inte behöva oroa dig. Finns för mac med, då kommer polisen inte kunna ta sig in på datorn utan din tillåtelse och det behöver du givetvis inte ge.
Exakt, bara att säga att man glömt sitt lösenord och tänkt installera om datorn.
Citera
2012-08-12, 21:36
  #23
Medlem
xxis avatar
Angående kryptering så finns det inbyggt i Mac OS X. Systeminställningar->Säkerhet och integritet->FileVault. Fasligt smidigt.
Citera
2012-08-12, 22:28
  #24
Medlem
rwss avatar
The way to go:

1. Spara alla viktiga filer du vill ha kvar från HD och extern HD.
2. Ladda hem Darik's Boot and Nuke (DBAN) från http://www.dban.org/ och bränn ISO-filen.
3. Boota från den brända skivan med din externa hårddisk ansluten.
4. Välj att skriva över bägge diskarna med PRNG Stream (1 pass). Vänta.
6. Installera om OS osv.
7. TA-DAAA!

Den proceduren kommer sannolikt ta ett antal timmar. Det är helt normalt. Då kan du vara säker på att det inte ligger kvar känsligt material.

Ett pass räcker. DoD eller Gutmann skriver över ett antal gånger för att försvåra att man återskapar överskriven data. Man kan nämligen plocka ur diskarna och använda MFM-mikroskop med högre upplösning än hårddiskens läshuvud (se Gutmanns berömda artikel för detaljer)

Detta är absolut inget som polisen har resurser till. De jobbar inte ens mot den fysiska disken utan tar alltid en 1:1-kopia och jobbar mot denna. Det enda DoD och Gutmann med fler pass än 1 åstadkommer i praktiken är att slita ut dina diskar. (Andra rekommendationer gäller dock om du innehar en ledande post inom al Quaida eller nåt...)

Lycka till.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in