Citat:
Ursprungligen postat av Aleh09
Så sqrt(3t/m)=sqrt(v^2) alltså
sqrt(3t/m)=v eller har jag missförstått totalt? Får jag då ut hastigheten i meter/s?
Tack för all hjälp hitills!
Du får ut förväntad fart, alltså <v>, vilket är den mest sannolika farten för en godtycklig molekyl. Alla gasmolekyler kommer att ha olika fart i olika riktningar, men du tar alltså ut medelfarten.
Använt sqrt(3*k_B*T /m) = sqrt(<v^2>)
Vilken enhet du får svaret i beror på vilka enheter du använder i dina invärden. Tex
k_B i J/K
T i K
m i kg
så får du enheten: sqrt(J/K * K /kg) = sqrt(J/kg) = sqrt( (kg*m^2/s^2) /kg ) = sqrt(m^2/s^2) = m/s
Och angående det im3w1l sade, så var det ett bra påpekande som jag tyvärr inte kan förklara. Formeln är dock både korrekt och korrekt härledd, så du behöver inte bry dig om det.
Citat:
Ursprungligen postat av im3w1l
Enkelt motexempel (diskret fördelning)
|v| = 3 med sannolikhet 0.5
|v| = 4 med sannolikhet 0.5
<v^2> = 0.5*3*3 + 0.5*4*4 = 25/2=12.5
3.54~=sqrt(12.5)=sqrt(<v^2>) != <|v|> = 3.5
Jag kom på varför det fungerar. Inom statistik fysik är det väldigt vanligt att göra vissa approximationer utifrån att de allra flesta uppnåeliga tillstånden existerar inom ett oerhört snävt intervall (som en binomialfördelning med väldigt spetsig topp). Utöver detta är i jämvikt samtliga fördelningar lika sannolika, men eftersom majoriteten är på sådana sätt att "medlet" är det "rätta", är det detta som blir mest sannolikt. Om man då tittar på approximationen att sqrt(<v^2>) =~ <sqrt(v^2)> märker man att om några närliggande farter är besatta av majoriteten av alla partiklar, så kommer felet i approximationen att bli väldigt litet.
Tex om man gör om ditt exempel, fast med sannolikheterna 0,1*3 och 0,9*4 så får man:
3.91... =~ 3.9