Citat:
Ursprungligen postat av
peterj76
Ja, om man inte är djupt religiöst, är det inte lika bra då eller? Skulle vara tacksam om ni kunde tala om för och nackdelar med att gå ur kyrkan..

Då skulle jag nog råda dig att begära utträde ur svenska kyrkan. Vill du sedan gå med i något annat kyrkosamfund så är det nog inga problem. Vill du däremot återinträda i svenska kyrkan så måste du sitta med kyrkoherden och berätta varför du önskar bli medlem igen. Sådant tycker jag är lite befängt. Vad du har för förhållande till Gud tycker jag ska stanna mellan den enskilde personen och Gud. Det ska inte ligga till grund för om du ångrat ditt utträde ur församlingen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Dr-compakt
Fördel: Du slipper att betala kyrkskatt.
Nackdel: Om du ska gifta dig kan du bli nekad bröllop men räcker om din partner är medlem.
Du kan bli nekad begravning (1 på 100 som kanske blir de) men då är det ju knappast ditt problem.
Sammanfattning: Gå ur så spara du pengar min åsikt.
Du behöver inte vara med i svenska kyrkan för att kunna gifta dig i en kyrka. Än heller för en begravning. Flertalet frikyrkosamfund kan erbjuda samma möjligheter. Begravningar brukar ju ofta ske inom de närmaste och är sig lik även inom frikyrkorörelsen.