Citat:
Ursprungligen postat av Rummenigge
... blödiga BVB.
Wolfgang Stark får ej döma några Dortmund-matcher mer. Har förvisso inte läst allt om detta, men skulle inte förvåna mig om nu Dortmund tagit saken i egna händer och gnällt inofficiellt till DFB.
Håller med dig. Matchens andra straff var feldömd den också, när Lewandowski ”ramlade”. I sådana blev det alltså 1-1 i matchen, även Wolfsburg "missgynnades" alltså!
Har sett att domaren Wolfgang Stark har kritiserats kraftigt i tysk press och av BVB denna vecka. Visserligen beror mycket av denna mediakritik på att Stark varit i blåsväder förr, men en utomstående kan tycka att det har gått till klar överdrift. Felaktiga domslut råkar alla lag ut för och om han nu är så dålig varför ska då andra lag behöva stå ut med honom? Nu gynnas ju de facto BVB och deras gnäll.
Att tyska fotbollsförbundet häver Schmeltzers avstängning, den han fick efter det felaktiga röda kortet i lördags vid straffsituationen, är däremot helt korrekt. Sådana riktiga beslut tas inte alltid av olika fotbollsförbund.