Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-04-21, 19:45
  #937
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DogsDAmour
Nytt från TMZ:
AVICII CHILLING ON YACHT WITH DRINK IN HAND
Day Before Death
https://www.tmz.com/2018/04/21/avicii-yacht-drink-in-hand-day-before-death/

Vad är det för araber runtomkring honom?
Citera
2018-04-21, 19:46
  #938
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bul-11-33
Dålig källa, en världsartist skulle inte smuggla droger....+ Nej man skaffar inte droger mur som helst i i Oman....lycka till med det.

Men han kan ta in opiater och benzo på recept, går alldeles utmärkt.
Citera
2018-04-21, 19:46
  #939
Medlem
housemannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vallero
Skitsnack! Titta på dokumentären - vad Ash är för typ är övertydligt. Och han övergav inte sin roll - han fick sparken.
Bra upplägg för en jävla massa konspirationsbullshit.

Vänta va? Lugna ner dig, läs igen och förklara hur fan det är ett upplägg för konspirationsbullshit.
Citera
2018-04-21, 19:47
  #940
Citat:
Ursprungligen postat av Bezos48
Håll tyst, pajas! Har du inte fakta så knip,. Ash var bara ute efter pengar. kunde gå över lik..som vi nu sett..

https://www.expressen.se/noje/extra/har-ar-aviciis-okanda---men-valkanda-familj/


Men du, en 6 år gammal artikel från expressen. Ge dig.
Citera
2018-04-21, 19:48
  #941
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DogsDAmour
Nytt från TMZ:
AVICII CHILLING ON YACHT WITH DRINK IN HAND
Day Before Death
https://www.tmz.com/2018/04/21/avicii-yacht-drink-in-hand-day-before-death/

Han sade att han skulle ut och kolla på” Omans utkanter”.. intressant att veta vilka de där personerna är..nya vänner som han hittade under vistelsen i Oman? Vad det därför han ändrade planerna..och utvidgade resans längd med några dagar?
Citera
2018-04-21, 19:48
  #942
Medlem
welcometorealitys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NygammalVals
Nytt foto på Avicii dagen innan han dog. Dricker alkohol vad det verkar....

http://www.tmz.com/2018/04/21/avicii-yacht-drink-in-hand-day-before-death/

Kan han ha fått Cyanid i drinken? De får väl obduktionen sen visa..
Citera
2018-04-21, 19:49
  #943
Medlem
mrtowlies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NeutronStar
Fasen vad folk lägger skulden på Ash Pournouri här!! Orättvist tycker jag, utan Pournouris enorma pushande i början av karriären hade Avicii aldrig blivit någon megastjärna. Visst, Ash var en girig glidartyp, men han var manager och hade till uppgift att boka spelningar och hymlade heller inte om att det handlade om pengar. Till skillnad från Aviciis "vänner", en massa falska ryggdunkare och renommésnyltare som skulle ha övergett honom så fort karriären började dala.

Klart att managern blev frustrerad när Tim plötsligt ville ställa in fem av sju bokade spelningar i Japan. Tiotusentals besvikna biljettköpare, avbokade jättearenor, en jävla massa logistik och råddare för att bygga scenen i onödan osv. Med all respekt för att Avicii levde under hård press, hans velande var hans största problem. Antingen så kör man eller inte, kör man måste man genomföra konserterna, om inte så måste man säga klart nej till att boka fler spelningar.

Anyway, R.I.P. till en reko och superbegåvad kille som skrev historia och dog alldeles för ung...

Jag håller faktiskt med här. En bulldozer som Ash är exakt vad man vill ta rygg på när man vill gå från noll till hundra snabbt och skörda medans det växer. Han tjänade 85 fucking miljoner dollar på några få år. Hade han inte supit (och förmodligen knarkat) så förbannat hade han lätt kunnat slutföra de åtagna spelningarna, han var en ung 25-årig man, inte en 75-årig gubbe.

Det är uppenbart att han hade svåra drogproblem för övrigt. På varenda bild har han den klassiska psyk-blicken man endast får när man är riktigt jävla full och kolad samtidigt.

På tal om gubbar, Rolling Stones turnerar fortfarande, Elton John lika så..intensiva, långa världsturneer.

Det var SPRITEN som förstörde Avicii, inte managern, "industrin", eller någon annan ursäkt.

Rant over.
__________________
Senast redigerad av mrtowlie 2018-04-21 kl. 19:53.
Citera
2018-04-21, 19:50
  #944
Citat:
Ursprungligen postat av Bezos48
Vad är det för araber runtomkring honom?
Det står ju i artikeln?

”a couple guys on a boat”.
Citera
2018-04-21, 19:50
  #945
Medlem
Avhuggethuvuds avatar
Ena brodern till Tim är nere vid Oman och undersöker på vad som dödade honom. Inte ens familjen vet ,tydligen.
Citera
2018-04-21, 19:52
  #946
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av EffinEjit
Det står ju i artikeln?

”a couple guys on a boat”.

Nya vänner? Gamla vänner? Känslan är att det är nya vänner som han hittade under denna resa..som gjorde att han utvidgade resan med några dagar.
Citera
2018-04-21, 19:52
  #947
Medlem
simonvps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fenotyp
Att utåt sett må bra och "vara på topp" är lite av en klassiker innan självmord äger rum.

Ja, beror ofta på att offret slutgiltigt bestämt sig för att ta sitt liv, och är därmed tillfreds inombords med beslutet.
Citera
2018-04-21, 19:52
  #948
Medlem
poppilos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bezos48
Håll tyst, pajas! Har du inte fakta så knip,. Ash var bara ute efter pengar. kunde gå över lik..som vi nu sett..

https://www.expressen.se/noje/extra/har-ar-aviciis-okanda---men-valkanda-familj/
Men ditt riksmongo läs:

During his touring days, he was one of the most highly-paid DJs on the planet. Avicii could regularly command $500 thousand for a single performance.

https://www.celebritynetworth.com/articles/music-news/avicii-dead-28-aviciis-net-worth-total-career-earnings/

Öppna inte käften nästa gång innan du skriver massa skit i tråden som du enbart gör, sluta med dina indränkta lögner du lever i.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in