Luna Lunera - Annikki Tähti
Väldigt duktig finsk sångare. Denna låt har lite Narcos-vibes med det sydamerikanska kompet, hade tänkt använda denna till introt på mitt finlandssvenska kriminaldrama som ska utspela sig på en Viking Line-båt nån gång!
Hopeinen Kuu - Olavi Virta
Finsk tango i sitt esse, ledd tillika besjungen av guden Olavi Virta. Hopeinen betyder "silvrig" och kuu betyder måne, titeln skulle alltså kunna översättas till "silvermåne" på svenska!
Paha Vaani - Marko Haavisto & Poutahaukat
Vet inte riktigt vad jag ska jämföra med, en finsk Lars Winnerbäck kanske?
Drivin through - Tasavallan Presidentti
Bandet Tasavallan Presidentti ger sig nu på att sjunga på engelska, och det låter grymt. Låten påminner lite om en The Doors-låt tycker jag.
Hetkonen - Vladislav Delay
Den här är för er som fattat tycke för det lite mer udda inom havet av olika genrer. Artisten heter inte "Vladislav Delay" på riktigt, så oroa er inte. Hetkonen betyder ungefär "vänta ett ögonblick" på finska. Musiken han gör är typ ambient, mycket åt det elektroniska hållet. Ganska coolt
Sandstorm - Darude
Ei kommentteja
Hyvää yötä veljet!