Citat:
Ursprungligen postat av
Dotrust
Har ni tänkt på hur lägligt hackningen av rask och anjos mail kom?. I samma veva när de började nystas rätt rejält om jocke och lögnerna började vikas upp en efter en... Ryktet på stan säger att jocke har ett finger med i spelet för att flytta fokusen från sig själv och barndomen till sina hundar.
Tänk ändå hur han kan kasta alla runtom sig för att skydda sig själv

Den kom väldigt lägligt och det är för mycket som talar för att Joakim har ett finger med i spelet för att ignorera det.
Jag motsäger mig inte att både Anjo och Rask har hackats.
När någon börjar komma för nära sanningen är Joakims modus operandi är att:
1. Muta över personen till sin sida
2. Hota till tystnad
2. Avleda fokus med något spektakulärt och vända sig till kreatörer och media för spridning
3. Genom en psy op eller lögner få personen som kommit för nära sanningen att tappa trovärdighet.
4. Spela offer
5. Spela personer mot varandra
Det finns otaliga exempel att ge för detta tillvägagångssätt. Mumsbulle, 400Ben, Joz, Verz, Lokal, Olof K, Legio.
Hackningen ägde rum några dagar innan Axel skulle börja gräva i Newton Nordics och gjorde att allt fokus flyttades till content om det istället och Newton Nordics glömdes bort.
Anjo och Rask har varit för lugna och för tysta om vad dom vet om det. Dom överlät det till Jocke att hänga ut Temu som hackers. Dom mörkade till och med debaclet med bloggbevakning. I normala fall hade dom gått till attack mot Temu direkt så förmodligen vet dom något dom vill hålla för sig själva. Varför började Legio veva helt plötsligt, hade han kanske fått meddelanden från någon som grät ut för att få honom att ifrågasätta innehållet?
Hur troligt är det egentligen att inte ett enda mejl med klandervärd information kopplad till Jockiboi läckt?
Han är inte främmande för att ta till psy ops. Mig försökte han med genom att via ombud ge sig på att försöka lura mig att Jocke våldtagit ett barn som efter händelsen tog sitt liv - med den uppenbara avsikten att jag precis som Lokal och Olof K skulle gå ut med det jag fått höra publikt.