Henrik är utflyttad från tibro sedan mitten av maj. Han fanns tydligen på Anderstorpsvägen 4 under april och maj men finns inte kvar där. Hade tydligen inte betalat något där och vad jag hört så har polisen tömt lokalerna där i mitten av maj.
Han befinner sig tydligen i Mariestad någonstans nu.
Jag har tidigare sålt ett bolag till fröjdendal. med diverse strul efteråt. kravbrev på allt från resor till tamponger och kattmat osv osv. anställda insatta i styrelsen mot deras vetskap osv. fick för två v sedan ett sms där det kort och gott stod. "kolla in detta" och en länk till badoo. som ej funkade. kollade nummret och det var fröjdendal. med sitt nya bolag. eller gamla vad fan de nu än är. socialD. adresser i mariestad. folkbokförd i Götene. och adresser i Tibro. e ganska glad att jag inte fick tag på idioten när allt uppdagades. dock så slutade det med att han som enskild person stod ansvarig för mitt förra bolags konkurs som han skapade i Lidköping. såg även på hans FB som jag nu igen kunde se att han tydligen valts in i YEoS. young entrepreneurs of sweden. där de "främsta" unga entreprenörerna väljs in. haha.. vet inte om detta är sant eller om han bara låtsas. eller om han på något märkligt sätt lyckats få sig själv att framstå som framgångsrik. tycker det är jävligt märklgit att denna man inte försatts med näringsförbud. vad jag vet så hade han minst åtal i 5 olika mål mot sig ang skattebrott konkurser och berdärgeri förra året. han måste ha uppemot 5-7miljoner i skulder grabben.
Jag sålde Roxxie Music AB. som han skulle driva vidare som iPlayit eller vad det nu var. tyckte jag kollade upp honom bra. osv. men tydligen inte. dock hade han ju bytt namn ganska nyligen innan detta. så henrik fröjdendal fanns inget direkt att hitta om då. men som tur var så verkar hans "anställda" ha fått ut sina löner från länsstyrelsen osv nu. och han står som skyldig och enskilt ansvarig för konkursen utan att någon av oss drabbats mer än tidsmässigt med polisanmälningar och tingsrättsbesök.
Okej. A de tror ja dom fått..
Ja han bytt vintern mellan 12-13. Varför vet jag inte men om de va för att få en ny start så gjorde han inte ett så bra jobb.
Henrik har sedan ett år haft en rättegång hängande över sig som inte blivit bokat. Nu har dom dragit igång å senast den 17/9 måste dom ha bokat tid å i de här fallet är de 10 bedrägeri.