Citat:
Ursprungligen postat av towatowa
Det beror på vad du menar med kvalitetsgodis, utveckla gärna så blir det lättare att hjälpa dig. Gottcenter har ett brett sortiment och de kända godissorterna kommer från rätt tillverkare, dvs inga dåliga kopior. Däremot är det lite si och så med godishanteringen där, ffa på sommaren så är lokalen lite för fuktig vilket leder till att en hel del av det salta godiset klibbar ihop. Det är synd, för jag har hittills inte hittat någon affär med bättre sortiment i Sthlm.
Om du med kvalitetsgodis menar att du är ute efter lite bättre praliner så kan du ju tex uppsöka Chokladfabriken eller någon annan chokladbutik. Tidigare nämnda Birkagodis har också en hel del. Söker du lakrits kan Lakritsroten på Sveavägen rekommenderas, underbart sortiment även om jag stör mig rejält på att de inte säljer på lösvikt.
Handlade alltid på "gottcenter" när vi var kids och skulle på rigoletto men vill minnas att det är som du sa att hanteringen var ganska kass, "turkkioskstandard".
Jag vill att det ska finnas massor av choklad^^ och allt ska vara fräscht, som på hemmakväll.